ACCES GRATUIT
Elevii cu boli grave vor putea să învețe online până la finalul acestui an școlar
Chiar dacă, după ce numărul de infectări cu COVID-19 a scăzut, cei mai mulți elevi din țara noastră s-au reîntors la școală, pentru cursuri în format fizic, elevii ce suferă de boli grave vor putea sta acasă și vor putea face școală online până la sfârșitul acestui an școlar, potrivit unui ordin al Ministerului Educației (ME) apărut recent.
Articolul continuă mai jos
De fapt,
Ordinul ME nr. 3.352/2022, apărut vineri, stabilește situațiile în care mai este posibilă acum, după renunțarea la restricțiile apărute odată cu pandemia de coronavirus,
suspendarea cursurilor cu prezență fizică.
În primul rând, suspendarea cursurilor cu prezență fizică se poate face
la nivel individual, până la terminarea semestrului II al anului școlar 2021-2022, la cererea părintelui, cu avizul și recomandările specifice ale medicului curant,
în cazul în care elevul suferă de:
- boli care afectează capacitatea de oxigenare;
- boli respiratorii cronice severe;
- boli cardiovasculare;
- obezitate severă;
- diabet zaharat tip I;
- boli inflamatorii;
- boli imune/ autoimune;
- boli rare;
- boli ereditare de metabolism;
- alte afecțiuni cronice;
- tratament imunosupresiv;
- afecțiuni asociate cu imunodepresie moderată sau severă cum ar fi: transplant, afecțiuni oncologice în tratament imunosupresor, imunodeficiențe primare sau dobândite, alte tipuri de tratamente imunosupresoare.
În aceste cazuri, activitatea didactică se va desfășura în sistem hibrid, adică o parte dintre elevi vor fi prezenți în clasă, în timp ce elevii cu probleme medicale vor participa la cursuri din fața calculatorului.
Suspendarea cursurilor fața-în-față mai este posibilă și
la nivelul grupelor sau claselor din cadrul unei grădinițe sau școli, precum și la nivelul acestora, la cererea directorului, în baza hotărârii consiliului de administrație al unității, cu informarea inspectorului școlar general.
Totodată, suspendarea cursurilor se mai poate face
la nivelul grupurilor de unități de învățământ din același județ/ municipiul București (la cererea inspectorului școlar general, cu aprobarea ministerului) și
la nivel regional sau național (prin ordin al ministrului educației, ca urmare a hotărârii comitetului județean/al municipiului București pentru situații de urgență).
Din 2020 și până în prezent, suspendarea cursurilor școlare cu prezență fizică a fost stabilită de mai multe ori, în funcție de
mai mulți parametri, precum rata îmbonăvirii cu COVID-19 din localitate, gradul de vaccinare al profesorilor sau gradul de ocupare al spitalelor din județ.
Context articol:
Articol recomandat pentru departamentele
Resurse Umane (HR),
Juridic & Conformitate,
Responsabilitate Socială & Sustenabilitate (CSR/ESG),
Managementul Riscului & Control Intern,
Relații Publice & Afaceri Corporative
Articolul face referire la următoarele acte normative
ORDIN nr 3352 / 2022
Citește mai mult despre
al doilea semestru de scoala,
scoala,
scoala online,
clase elevi,
coronavirus elevi,
elevi,
anul scolar 2021 2022,
cursuri,
cursuri online,
coronavirus,
covid,
covid 19,
covid-19
Principalele surse de informare folosite
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)