ACCES GRATUIT
UPDATE: Termenul de la care toate actele de studii vor conține un cod QR, care va confirma autenticitatea acestora, propus pentru amânare
Studenții și elevii care au început în 2024 un nou ciclu școlar ar trebui să primească la absolvire acte de studii care conțin și un cod QR, prin care se confirmă autenticitatea acestora, după cum este prevăzut într-un act normativ care stabilește tipurile de conținut și formatul actelor de studii universitare, dar Ministerul Educației a propus recent, prin intermediul unui proiect de hotărâre, ca termenul legal pentru aplicarea măsurii să se amâne, de principiu, cu un an.
Articolul continuă mai jos
Hotărârea de Guvern 1.225/2024 stabilește tipurile de conținut și formatul actelor de studii și al suplimentului Europass la diplomă ce se eliberează absolvenților înmatriculați în anul I de studii începând cu anul universitar 2024 - 2025.
O noutate adusă de actul normativ apărut în 2024 este că actele de studii care se vor elibera absolvenților învățământului superior înmatriculați în anul I de studii în acest an universitar vor conține un
cod QR.
Acest cod QR va conține un identificator unic specific fiecărui act de studii care se eliberează absolvenților, iar
prin scanarea acestuia se va confirma autenticitatea documentului.
Printr-un
proiect de HG pus recent în dezbatere publică, Ministerul Educației vrea să modifice
HG 30/2024 privind tipurile de informații și formatul actelor de studii care vor fi eliberate absolvenților și personalului didactic din sistemul național de învățământ preuniversitar și
să amâne termenul de la care actele de studii vor conține coduri QR.
Concret, viitoarea hotărâre stabilește că
"începând cu anul şcolar 2025 - 2026, actele de studii urmează să conţină ca element distinctiv un cod QR".
În anul şcolar 2024 - 2025, doar certificatul de competență lingvistică, cel de absolvire a ciclului inferior al liceului, diploma de absolvire a învățământului gimnazial sau liceal, dar și certificatul de acordare a definitivării în învățământ urmează să conţină ca element distinctiv un cod QR.
În același timp, proiectul recent vizează și modificarea HG 1.225/2024. Astfel, diplomele de absolvire, de licență și master, de doctor, certificatul care atestă finalizarea unui program de pregătire bazat pe studii universitare avansate și a programului individual de cercetare științifică sau atestatul de studii postdoctorale care se eliberează absolvenţilor învățământului superior, înmatriculați în anul I de studii începând cu anul universitar 2024 - 2025, vor conține ca element distinctiv un cod QR din
anul universitar 2026 - 2027.
În schimb, certificatul de absolvire a cursului pregătitor pentru învățarea limbii române care se eliberează absolvenţilor învățământului superior înmatriculați în anul I de studii începând cu anul universitar 2024 - 2025 va conține un cod QR din anul universitar 2025 - 2026.
HG 1.225/2024 prevede că actele de studii, dar și suplimentul Europass, care va fi eliberat absolvenților înmatriculați în anul I de studii începând cu anul universitar 2024 – 2025, se vor întocmi atât în limba română, cât şi în limba engleză.
Același document stabilește tipurile de conținut și formatul actelor de studii universitare, adică ale diplomei de absolvire (ciclul scurt), de licență, de inginer, de inginer, de arhitect, de master, de doctor etc.
Modelul acestor documente poate fi descărcat de mai jos.
Atenție! Pentru a se putea aplica, proiectul de HG trebuie adoptat de către Guvern și publicat în Monitorul Oficial.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)