avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate Filip_Vlad

Activitate Filip_Vlad

Răspuns la discuția Intrebare pensie alimentara
va multumesc pentru promptitudine...dar de la cine ar trebui sa primeasca? de la ambii parinti sau in cazul acesta tot de la tata?
Buna ziua!

as dori si eu un raspuns la o intrebare...Daca dupa implinirea varstei de 18 ani, copilul cu parinti divortati doreste sa se mute singur (stand pana in prezent la mama sa)...ar putea cere pensie alimentara pana la terminarea studiilor? Daca da, in ce mod?

In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat
imi cer scuze...
trope_doi a scris:

Mama lui e de acord; dar mamei lui nu-i pasa chiar deloc de mama altui copil?

Pe de alta parte, “am luat-o la mine” poate fi interpretat ca fiind vorba de constrangere.
Modul in care cei doi se refera la cele doua minore ametite de hormoni si care nu-si mai vad de studii ofera un raspuns clar la scurta intrebare a lui GabrielS.




Nu cred ca "mama" ar face-o pe fata ei "c****" (iertati-mi limbajul) sau ar permite vecinilor cu care barfeste toata ziua sa o faca "c****" pe fiica ei...dar nu as dori sa intru in alte detalii...


Oare nu hormonii ne "combina" pe toti? exista vreo lege "nescrisa" care spune ca la ziua majoratului se duc hormonii care te ametesc si revii cu picioarele pe pamant?

Si partea cu "nu-si mai vad de studii" chiar se exclude in cazul meu - iubita mea luand premiul I in toti anii de scoala pana in prezent....si sunt sigur ca va continua...


va multumesc pentru raspunsuri
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

El nu se poate opune dar fata se poate opune.
Daca nu vrea sa mearga nu o poate forta.
Politia nu se baga.



Buna ziua...am dat intamplator de subiectul acesta, cautand o solutie la un caz cat se poate de asemanator...numai ca in cazul meu minora implineste 18 ani in 13 mai 2010...si inca nu am luat-o la mine dar ne-am gandit serios la chestia asta...si ea vrea, si eu vreau, si mama mea cu care stau este de acord...

am citat pentru a pune urmatoarea intrebare: Este adevarat ce spuneti? daca se opune fata...nu pot sa o forteze?

Eu am inteles ca nu am voie sa ma opun...in speranta ca imi veti raspunde...va multumesc anticipat