avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate elena_emily

Activitate elena_emily

Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
Buna-seara!
am intampinat si eu o problema astazi, in genul celor mentionate mai sus si as avea nevoie de un sfat.
lucrez de 2 luni la o firma, in postul de secretara nu mi s-a inmanat nicio fisa a postuui care trebuia semnata, decat o anexa prin care este mentionat un fel de contract de confidentialitate si atat. Cand m-am angajat mi s-au enumerat anumite atributii: contabilitate primara si sa ma informez de anumite lucruri, raspuns la telefon. Dar pe parcurs mi s-au impus alte indatoriri pe langa cele mentionate : traduceri si mai ales sa tin tot biroul curat (din toate punctele de vedere: spalat vase, aspirator, cosurile de gunoi duse, udat plante, pus sa manace sefilor mei).. pentru a incerca sa indeplinesc si aceste indatoriri am lucrat peste program. de exemplu luni (18 august) am venit la 8 si am plecat la 20 de la serviciu, marti la 7.30 si am plecat la 17. iar ieri am indraznit sa rog manager-ul (avusesem o discutie cu el si cu domnul director pentru 2 zile libere, care sa scada din cele 39 de ore suplimentare) sa ma lase sa plec mai devreme azi cu 2 ore. A zis ca programul e pana la 4 si nu ma lasa si sa ma duc sa spal vasele alea, i-am explicat ca sunt foarte obosita si nu am cand sa le termin, s-a suparat, le-a luat ea si le-a spalat.
Azi m-a anuntat ca pot sa-mi astea 3 zile libere si mi scade din orele suplimentare, dar luni o sa astepte demisia mea caci nu sta ea sa-mi demonstreze mie in cat timp se spala niste vase si nici sa-i zic de orele mele suplimetare, ca nimeni nu cere asta, caci daca ea si le-ar pune ar lua salariu triplu.
Nu stiu ce sa fac.. Este o persoana insuportabila, si tipa mereu, e un mediu de lucru foarte ostil si nu stiu ce sa fac. Poate sa ma concedieze indisciplinar ca nu am spalat niste vase? Sau ma forteaza sa-mi depun demisia?