avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate tatiana traicu

Activitate tatiana traicu

Răspuns la discuția deschiderea succesiunii
Sora tatalui dvs, nu avea cum sa-i cedeze partea ei celeilalte surori. Imi primul rand pentru ca nu s-a dezbatut mostenirea si in al doilea rand pentru ca, daca renunti la mostenire, nu renunti in favoarea cuiva ci renunti pur si simplu, marindu-se astfel cota din masa succesorala a celorlalti mostenitori.
Răspuns la discuția mosteniri
Daca vrei sa dezbati mostenirea, ai doua variante: 1. la notar, cand mostenitorii se inteleg si pot fi toti prezenti
2. la judecatorie, cand mostenitorii nu se inteleg sau cand unul din ei nu poate fi prezent sau nu vrea.
Sfatul meu este ca unul din mostenitorii sa introduca actiune in instanta pentru a dezbate mostenirea si pentru a face partajul voluntar.
Un amanunt deloc de neglijat, daca dezbateti mostenirea la judecatorie va costa mult mai ieftin.
da, poti face un contract de comodat, intre tine si PFA. Sfatul meu este sa mergi la un notar, care te va sfatui daca e cazul sa faci un contract de comdat sau o simpla declaratie (care inseamna acelasi lucru si platesti mai putin). Mergi acolo unde iti e necesar acest contract de comodat si intreaba daca este buna si o declaratie. Succes