avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate velicu

Activitate velicu

Răspuns la discuția divort
Multumesc.
Discuție divort
Buna seara!
Va rog sa-mi raspundeti in legatura cu un divort.
Sunt casatorita de 20 de ani si am un copil de 17 ani si jumatate.In ultima perioada nu mai pot convietui cu el dupa nenumaratele escapade amoroase pe care le are este violent fizic si verbal cu mine si copilul.Impreuna cu actualul sot avem doua case un autoturism care este pe firma unde el este administrator.Ce sanse am la partaj?
Am dovada platii sumei si deasemeni dovada ca numai el are acces la contul respectiv.
Va multumesc.
Va multumesc frumos.
A.G.A.s-a intrunit iar punctul meu de vedere a fost acela ca prioritatile societatii la acel moment era depunerea bilantului,cautarea unei solutii privitor la inchirierea imobilui,nicidecum razbunarile personale invocata de asociatul meu.
Concluzie,eu nu am semnat nimic am sustinut cele aratate mai sus,vreau sa va spun ca in statutul societatii scrie clar ca ridicarea calitatii de administrator se poate face numai cu dovada ca eu a-si fi adus prejudicii societatii.
Sunt asociat intru-un S.R.L.cu participare la capitalul social de 40%,sunt momentan si administrator cu drepturi depline ,de altfel si asociatul meu este tot administrator cu aceleasi drepturi. Unicul obiect de activitate este administrarea unui spatiu co
mercial (restaurant),intrebarea pe care vreau sa o pun este:
Cum pot eu sa-l trag la raspundere pe asociatul meu tinand cont de faptul ca refuza sa accepte inchirierea imobilului ,tinand cont si de faptul ca spatiul a mai fost inchiriat pana la data de 01 09 2009,contract de inchiriere care a fost reziliat tot datorita lui mai precis:i-a blocat conturile chiriasului fara acceptul meu cu ajutorul unui executor judecatoresc,ba mai mult a dat contul societatii unde avea acces numai el,si de unde si-a insusit intreaga suma de bani.O alta situatie creata este aceia ca a cerut fara sa ma anunte un control de fond la directia de finante Giurgiu unde se afla sediul social(mai precis la mine acasa),control la care nici macar nu s-a prezentat.A incasat diverse sume de bani cu titlu de despagubire de la vecinii imobilui fara sa-mi spuna, bani pentr-u care a dat acceptul de racordare la canalizarea care este bun comun.Dupa toate aceste situatii tot el a mers la o casa de avocatura si a convocat o adunare generala a carei ordine de zi nu era alta decat ridicarea atributiilor de administrator privind persoana mea ,si el sa ramana administrator unic.Vreau sa spun ca el este cetatean italian si nu locuieste permanent in Romania.Tinand cont de cele aratate mai sus cum pot eu s-a accept o asemenea situatie cand el este in italia de la inceputul lunii septembrie iar activitatea societatii este astfel grav prejudiciata .

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dat.
Este foarte urgent!
MULTUMESC !
Multumesc pt raspuns.

Ieri cand a avut loc AGA eu nu am fost deacord cu punctele stipulate pt ca nu erau in interesul societatii ci erau razbunari personale si nu am semnat Procesul Verbal.
As mai avea o intrebare, pt ca ridicat banii din contul Societatii fara acordul meu ce masuri as putea lua?
In statutul Societatii nu exista un capitol din care sa reiasa condiitiile de vot ce trebuie intrunite in AGA in privinta hotararilor ce au ca obiect modificarea actului constitutiv in schimb se stipuleaza ca hotararile AGA se iau cu majoritate de voturi.
AGA revoca unul din administratori prin votul unanim al asociatilor numai in cazul in care a comis abateri grave care conform prevederilor Legii Comerciale constituie infractiune
Va rog un raspuns urgent pt urmatoarea situatie:
Sunt administrator intr-un SRL in care sunt doi administratori cu drepturi depline aceasta situatie fiind stipulata in statutul Societatii, eu detinand 40% iar celalalt asociat 60% din participarea la capital.
In statut la capitolul profit-pierdere suntem 50%-50%.
Tinand cont de cele aratate mai sus in urma cu cateva zile am fost convocal de asociatul meu la A.G.A. extraordinara la un birou de avocatura iar pe ordinea de zise aflau 11 puncte care priveau numai retragerea mea din functia de administrator si tot ce implica aceasta calitate (retragerea dreptului de semnatura in banca, retragera dreptului de a lua decizii si de a reprezenta societatea in relatia cu terti etc).
Toate aceste demersuri fiind facute dupa ce asociatul meu a facut actiuni care aduc prejudicii societatii iar pe motivul ca detine 60% din participarea la capital sustine ca poate decide in totalitate asupra oricarei hotarari luate in interesul Societatii.
Va dau un exemplu: in urma cu aproximativ 30 de zile si-a insusit bani din contul Societatii fara stirea mea, bani care trebuiau sa revina ambilor asociati conform capitolului profit - pierdere din statut.

ASTEPT CU INTERES RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.

Va multumesc anticipat !