avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate luka_oli

Activitate luka_oli

Discuție Urgent!!!
Urgent!!!!
Am facut o chemare la conciliere a debitorului iar el nu a venit. Am biletul la ordin avalizat si l-am inaintat spre executare dar se pare ca nu are nimic pe numele lui. Azi am aflat ca peste 4 zile doreste sa paraseasca tara. Cum as putea sa-l impiedic sa plece, ce demersuri trebuiesc facute?

Multumesc!!!

Răspuns la discuția Raspundere angajat
Urgent!!!!
Am facut o chemare la conciliere a debitorului iar el nu a venit. Am biletul la ordin avalizat si l-am inaintat spre executare dar se pare ca nu are nimic pe numele lui. Azi am aflat ca peste 4 zile doreste sa paraseasca tara. Cum as putea sa-l impiedic sa plece, ce demersuri trebuiesc facute?

Multumesc!!!

Răspuns la discuția Raspundere angajat
Va multumesc din suflet pt atentia acordata situatiei mele!!!
In momentul venirii mele pe postul de director firma nu avea fise ale posturilor. Ca un om de buna credinta am zis sa le fac. Ironia e ca eu am scris si fisa mea si e semnata de mine si administrator. Pt ca el e patronul pe mine m-am trecut in fisa director comercial desi sunt angajat ca director( sunt inginer si nu puteam fi angajat ca director comercial). E posibil sa fie nula acea fisa?
Răspuns la discuția Raspundere angajat
Multumesc pt raspuns!
Ideea este ca eu personal mi-am dat tot interesul pt recuperarea banilor( am mers chiar acasa la clientul rau platnic). Cred ca normal ar fi sa se judece firma la care lucrez cu el nu cu mine. Exista sanse sa obtina acel titlu executoriu impotriva mea?
Ma aflu intr-o situatie delicata! Va rog mult sa ma ajutati cu niste lamuriri si sfaturi in urmatoarea problema:
Sunt director(nu sunt actionar) la un SRL care are ca activitate de baza comertul. Mi s-a comunicat verbal de catre conducerea societatii ca se poate da marfa celor ce doresc un termen de plata numai clientilor ce aduc bilet sau fila de CEC avalizate. Intr-o zi ma cheama colegii din birou ca in magazin este o firma careia i s-a facut o oferta si ar dori sa cumpere marfa. Am spus ca se poate da marfa numai daca ne dau un bilet sau fila de CEC avalizate. Administratorul firmei a completat biletul la ordin si la valizat, predandu-l contabilei care s-a asigurat ca este in regula. La data scadentei administratorul firmei ''client'' m-a anuntat ca nu a incasat si sa nu introducem biletul inca. S-au mai asteptat 14 zile iar dupa aceea administratorul firmei la care sunt angajat a decis sa se introduca biletul. Am anuntat de acest lucru clientul si l-am invitat la birou pt discutii, el neavand bani in cont. Administratorul l-a pus sa scrie un angajament prin care se obliga sa plateasca intr-un termen de 10 zile de la aceasta data. A adus 40% din suma a doua zi, dar restul sumei nu. De la cel termen au trecut 6 zile. Azi administratorul m-a chemat in birou si a zis sa scriu un angajament de plata si anume ca daca in termen de 30 de zile nu plateste clientul, sa platesc eu. Am refuzat acest lucru. Daca in fisa postului printre sarcinile pe care le am se numara si recuperarea banilor, inseamna ca garantez cu bunurile mele incasarile firmei? Admistratorul nu mai vorbeste cu mine si deja atmosfera e insuportabila, ma gandesc sa-mi dau demisia. Ce ma sfatuiti?

Multumesc!