avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate tonicat

Activitate tonicat

Răspuns la discuția cerere nr atribuire EORI
Am accesat si eu pagina respectiva si este foarte OK. Doar ca acela este un formular prin care va inregsitrati cererea de cod EORI. Nu se emite automat codul EORI. Va duceti personal cu cererea printata si o depuneti pentru codul EORI.
Buna ziua,

sunt proaspat PFA cu obiect de activitate principal 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet si cu obiect de activitate secundar 3212- Fabricarea bijuteriilor si articolelor similare din metale si pietre pretioase. Ca sa imi pot desfasura activitatea de fabricare a bijuteriilor si de vanzare a lor am mare nevoie sa imi procur din SUA, online, de la companiile specializate de acolo, componente de giuvaergie din argint, placate cu argint sau placate cu aur, margele si pietre semipretioase. Asta e tot ce am nevoie. Ca persoana fizica, inainte de a deveni PFA, am facut doua comenzi de aproximativ 300 de dolari SUA fiecare(ultima comanda am primit-o acum 4 zile), pentru care am avut discutii cu cei de la vama, deoarece pachetele contineau produse ca cele de care v-am spus, in cantitati care depaseau probabil limitele admise pentru persoane fizice.
Am marea rugaminte sa ma lamuriti, daca acum, in contextul in care eu sunt PFA, deocamdata neplatitor de TVA, si imi asum riscul de a plati TVA pe care stiu ca nu va fi dedus, pot sa fac comenzi online in SUA, oricand si oricat de mari fara sa mi se impuna limite cantitative sau de timp. Precizez ca nu pot sa fac comenzi mai mari de 800 de dolari intrucat nu dispun de asa multi bani. De asemenea, am rugamintea sa ma lamuriti daca pentru componentele de giuvaergie placate cu argint, rodiu sau aur am nevoie de autorizatia de la ANPC pentru operatiuni cu metale pretioase.
M-am interesat si am aflat ca prin placare cu aur acele componente contin aur in proportie de maxim 20% , deci ar fii sub limita de 33,3% ca sa fie considerat aliaj de tela pretios.

Marfa respectiva o cumpar ca sa confectionez bijuterii pe care sa le vand apoi, nu o cumpar ca sa o revand asa cum am vazut ca se mai procedeaza.

Va multumesc foarte mult!