avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate crinaamd

Activitate crinaamd

Răspuns la discuția contract de inchiriere apartament
catalina.p a scris:

Doresc sa efectuez un contract de inchiriere a unui apartament proprietatea a 2 persoane sot-sotie(coproprietari ) dar as vrea sa fac contractul propriu-zis doar cu unul dintre acestia ( sotia este nevazatoare si pensionata la limita de varsta de circa 15 ani ) ca astfel plata CAS ( asig. de sanatate pe care le plateste proprietarii) ar fi doar pentru o persoana si nu pentru 2 ( impozitul pe venit din chirie ar fi acelasi ca pentru 2 pers.).
Am incercat sa fac un astfel de contract dar cei de la Administratia financiara nu au vrut pentru ca in actul de proprietate figureaza 2 persoane , si la contractul anterior nu am insistat , dar se vede clar ca se diminueaza din venit pentru plata CAS pentru 2 persoane , acestea fiind si pensionare
Cum sa procedez??? ... declaratie notariala a sotiei catre sot ... cum ... ??? pentru ca actul de inchiriere sa fie valabil ???
Ce forma sa aibe actul in care sotia renunta la cota parte a ei din chirie in favoarea sotului ??
Astept raspuns, multumesc!




buna ziua, as vrea sa stiu ce riscuri imi asum daca dau la inchiriat apartamentul cu termen nedeterminat.