Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de inchiriere apartament

Doresc sa efectuez un contract de inchiriere a unui apartament proprietatea a 2 persoane sot-sotie(coproprietari ) dar as vrea sa fac contractul propriu-zis doar cu unul dintre acestia ( sotia este nevazatoare si pensionata la limita de varsta de circa 15 ani ) ca astfel plata CAS ( asig. de sanatate pe care le plateste proprietarii) ar fi doar pentru o persoana si nu pentru 2 ( impozitul pe venit din chirie ar fi acelasi ca pentru 2 pers.).
Am incercat sa fac un astfel de contract dar cei de la Administratia financiara nu au vrut pentru ca in actul de proprietate figureaza 2 persoane , si la contractul anterior nu am insistat , dar se vede clar ca se diminueaza din venit pentru plata CAS pentru 2 persoane , acestea fiind si pensionare
Cum sa procedez??? ... declaratie notariala a sotiei catre sot ... cum ... ??? pentru ca actul de inchiriere sa fie valabil ???
Ce forma sa aibe actul in care sotia renunta la cota parte a ei din chirie in favoarea sotului ??
Astept raspuns, multumesc!
catalina.p, utilizator
contract de comodat
DACA nu sunt prea sacaitoare unde se incheie acest contract de comodat... aveti un exemplu de formular ..? va rog ...
o declaratie la notar cum ca cedeaza dreptul de folosinta coproprietarului ( de uzfruct ) se poate face ?
Contractul de comodat este foarte asementaor cu cel de inchiriere, in fapt este un contract de inchiriere cu titlu gratuit. Chiriasul nu plateste proprietarului chiria ci doar cheltuielile ocazionate cu folosirea imobilului. ar fi bine ca acest contract sa fie inregistrat la Administratia Financiara din raza teritoriala unde au domiciliul proprietarii
catalina.p a scris:

Doresc sa efectuez un contract de inchiriere a unui apartament proprietatea a 2 persoane sot-sotie(coproprietari ) dar as vrea sa fac contractul propriu-zis doar cu unul dintre acestia ( sotia este nevazatoare si pensionata la limita de varsta de circa 15 ani ) ca astfel plata CAS ( asig. de sanatate pe care le plateste proprietarii) ar fi doar pentru o persoana si nu pentru 2 ( impozitul pe venit din chirie ar fi acelasi ca pentru 2 pers.).
Am incercat sa fac un astfel de contract dar cei de la Administratia financiara nu au vrut pentru ca in actul de proprietate figureaza 2 persoane , si la contractul anterior nu am insistat , dar se vede clar ca se diminueaza din venit pentru plata CAS pentru 2 persoane , acestea fiind si pensionare
Cum sa procedez??? ... declaratie notariala a sotiei catre sot ... cum ... ??? pentru ca actul de inchiriere sa fie valabil ???
Ce forma sa aibe actul in care sotia renunta la cota parte a ei din chirie in favoarea sotului ??
Astept raspuns, multumesc!

buna ziua, as vrea sa stiu ce riscuri imi asum daca dau la inchiriat apartamentul cu termen nedeterminat.