Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se poate diminua cuantumul pensiei in cazul unui ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se poate diminua cuantumul pensiei in cazul unui pensionar cu grad de invaliditate I in cazul inchirierii unei parti din locuinta proprietate personala?

In cazul in care proprietarul unui imobil, pensionat pe caz de boala, cu grad de invaliditate I, inchiriaza o camera din locuinta proprietate personala i se diminueaza cuantumul pensiei?
Stiu ca se considera venit suplimentar si se impoziteaza cu 16% .

Ma intereseaza daca ii este afectata si cuantumul pensiei.

Va multumesc!
Pensia nu este diminuata de acest lucru. Trebuie sa declare la Administratia financiara, contractul de inchiriere, unde v-a plati impozit din chirii, la valoarea chiriei cuprinsa in contractul de inchiriere. De asemenea, pana la data de 25 mai a anului urmator celui de realizare a venitului, persoana fizica are obligatia depunerii Declaratiei privind veniturile realizate (200). Declaratia se completeaza pentru fiecare sursa de venit( pensie, chirie). Fiind cu grad de invaliditate I, beneficiaza de scutire impozit locuinta?