Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Închiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Închiriere apartament

Vreau sa inchiriez un apartament intre luna decembrie 2017 si iunie 2018 . Este necesar completare declaratie anaf pentru inchiriere apartament daca am sub un an fiscal inchirierea ?
noriszah, utilizator
Dispozitiile in vigoare prevad obligatia celui care inchiriaza imobil sa declare contractul la ANAF pentru achitare obligatii la buget
Daca nu inregistrati contractul,si in caz de eventual control,riscati sa fiti acuzat de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Am vazut asata !!!!Atenție! Nu sunt obligați să depună declarația privind venitul realizat, formular 200, contribuabilii care realizează venituri din cedare folosinței bunurilor pentru care chiria prevăzută în contractul încheiat între părți este stabilită în lei, nu au optat pentru determinarea venitului net în sistem real și la sfârșitul anului anterior nu îndeplinesc condițiile pentru calificarea veniturilor în categoria veniturilor din activități independente, pentru care plățile anticipate cu titlu de impozit sunt egale cu impozitul anual datorat și impozitul este final.
Nu sunt obligați să depună declarația privind venitul realizat, formular 200, contribuabilii care realizează venituri din cedare folosinței bunurilor pentru care chiria prevăzută în contractul încheiat între părți este stabilită în lei, nu au optat pentru determinarea venitului net în sistem real și la sfârșitul anului anterior nu îndeplinesc condițiile pentru calificarea veniturilor în categoria veniturilor din activități independente, pentru care plățile anticipate cu titlu de impozit sunt egale cu impozitul anual datorat și impozitul este final.
Va rog sa dati raspunsuri argumentate si nu pe baza de acuzatii .
Site-ul se numeste avocatnet.ro si nu procurornet,ro.