Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Venituri din chirii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Venituri din chirii

O persoana pensionata de boala gradul 3 cu drept de munca, poate obtine venituri din inchirierea propriei locuinte, fara a-i fi afectata pensia? Daca da, este limitata suma pe care o obtine? Multumesc.
Contractul de inchiriere se inregistreaza la ANAF si se plateste impozit si asigurare de sanatate pentru venitul din chirii. Depuneti anual, la ANAF declaratie de venit din chirii.
Pensia de boala se impoziteaza doar pentru ceea ce depaseste 2.ooo lei/ luna (nu cred sa fie cazul pentru o pensie de boala) si nu se taxeaza pentru sanatate.
Daca lucrati, venitul din salariu se impoziteaza si taxeaza la firma unde lucrati. Nu depuneti declaratie de venit.
Codul fiscal nu mentioneaza impozitare si taxare diferentiata in functie de suma incasata din chirii.