avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Activitate andreea.a

Activitate andreea.a

TamaraL a scris:

1. Pt a contesta autorizatia va adresati Instantei de Contencios administartiv si cu actiune in instanta cu obligatia de a face - de a demola sau retrage constructia balconului .



In conditiile respectarii legilor, care sunt sansele de reusita ale unui astfel de proces?

Multumesc
Multumesc pt precizarile facute. Sfaturile Dvs referitoare la solutii amiabile vin in conditia necunoasterii "profilului de proprietar" al individului (si nu aveti nicio vina in aceasta privinta). De aceea voi face cateva precizari:
1. "balconul" construit de el nu respecta "modelul de deasupra" intrucat nu exista un model deasupra (balcoanele in cazul nostru sunt pe partea opusa, la strada principala);
2. i-am atras atentia la momentul respectiv vizavi de problemele pe care le creeaza, urcand constrctia la nici jumatate de metru de geamurile apartamentului meu, iar raspunsul a fost "este problema celui de la etajul I, nu a mea";
3. se considera proprietar pe tot ceea ce inseamna spatiu verde din fata si din spatele blocului (unde si-a si amenajat loc pt gratar si mici si alte manifestari campenesti);
4. in momentul in care am instalat aparatele de are conditionat mi-a comunicat, in acelasi registru, ca ori nu mai folosesc paratele ori ma da in judecata;
5. a solicitat firmei care a instalat aparatele sa vina sa le mute la nu stiu cati metri
In aceste conditii, consider indreptatit demersul meu de verificare si contestare a autorizatiei de constructie a unui individ care confunda toleranta cu slabiciunea sau/si prostia.
Locuiesc la etajul I al unui bloc. Individul de la parter si-a construit, in urma cu aproximativ 15 ani, un balcon de-a lungul intregii bucatarii si sufragerii, realizand astfel o "splendida" terasa pentru infractori. De ceva timp are pretentia sa nu mai folosesc aparatul de aer conditionat ca-i deranjeaza balconul. Am facut o cerere la primarie pt a se verifica daca are autorizatie de constructie si se pare ca detine asa ceva. Din cate stiu, conform legii 50/1991, dar si legilor ulterioare, pt o asemenea constructie aveai nevoie, printre multe alte documente, si de aocrdul vecinilor in forma autentificata, la notar.
Doresc sa stiu cum pot contesta aceasta presupusa autorizatie.
Daca intr-adevar este legala, pot obtine si eu autorizatie de constructie peste balconul lui?