avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate valen

Activitate valen

dan_co a scris:

probabil ca e cam tardiv raspunsul....., dar poate ca va folosi si altora:
compensatia pentru chirie i se poate acorda doar pentru garnizoana unde a fost numit in prima functie sau transferat in interes de serviciu, cu respectarea celorlalte conditii prevazute de lege.
ipotetic, daca detineati un imobil in garnizoana Predeal, ar fi fost perfect legal sa incheiati un contract de inchiriere pana in momentul in care v-ati fi casatorit.
dar, in cazul in care v-ati casatori, chiar daca ati pastra fiecare numele de familie, statutul dumneavoastra ar fi de persoane casatorite, sot si sotie, si prin urmare ati intra sub incidenta prevederilor legii care stipuleaza cazurile in care nu se mai acorda compensatia legala de chirie.
ATENTIE!!! Referitor la ipoteza: "eu ii fac acum, cand nu suntem casatoriti, contract de chirie pe termen nelimitat, pe adresa mea, si la anul ne casatorim....se poate asa???", chiar daca initial nu ati incalca prevederile legale, dupa data casatoriei, omisiunea sotului dumneavoastra de a instiinta unitatea asupra noilor conditii privind situatia locativa, obligatie asumata prin declaratia pe proprie raspundere depusa la dosar, dar si prin prevederile H.G. 1867/2005, chiar daca nu ar constitui infractiune, ar constitui un temei legal pentru trimiterea acestuia in fata consiliului de onoare, initierea procedurii administrative de recuperare a sumelor platite necuvenit si, de regula, pentru trecerea in rezerva a acestuia.
Sfatul meu, pentru ca in acest moment ma ocup de cateva spete asemanatoare, ar fi sa va cereti doar drepturile care vi se cuvin si sa nu va ganditi la ilegalitatile pe care le fac altii.
Si ca exemplu, UN CAZ CONCRET: un cadru militar, pentru 30 de lei in plus pe luna, respectiv diferenta intre suma inscrisa in contractul de inchiriere inregistrat la finante si cel depus la dosarul existent la unitate (este vorba de un contract falsificat in complicitate cu functionarul de la finante) se face vinovat de urmatoarele fapte: concurs de infractiuni (fals material in inscrisuri oficiale, uz de fals, fals in declaratii, instigare la fals material in inscrisuri oficiale), neonorarea cu reacredintă a unor obligaţii asumate (pentru care va fi trimis in fata consiliului de onoare), incasarea unor drepturi necuvenite (care vor fi recuperate integral conform prevederilor O.G. 121/1998 si IMAI 830/1999).... Sa mai vorbim si de felul in care va fi privit in societate .....?!
CONCLUZIA..... fara echivoc...

Cu deosebita stima,
Dan C.
Buna seara.as dori sa va adresez si eu o intrebare referitoare tot la indemnizatia de chirie
Lucrez tot in M.A.N. si beneficiez de indemnizatia de chirie.Intre timp am primit mostenire printr-un testament un apartament de la o persoana care nu este ruda cu mine.Aceasta persoana a decedat si prin testament mi-au revenit mie dreptul de proprietate(nuda proprietate)asupra imobilului respectiv si uzufructul viager mamei defunctei care traieste si in prezent.In momentul de fata am mari probleme la servici din cauza acestui apartament pentru ca nu am declarat ca sunt proprietar pe impozitul acestui imobil si comisia de cercetare ma pune sa dau bani de chirie inapoi pe 2 ani de zile din momentul in care am mostenit nuda proprietate a acestui imobil.mentionez ca le-am dus actele doveditoare si anume certificatul de mostenitor(legatari),declaratie de la notar a batranei care locuieste in acel imobil in care spune ca nu este de acord sa locuiesc acolo decat dupa decesul ei,extras de carte funciara.nu stiu cum pot sa-i fac pe oameni astia sa inteleaga ca situatia mea locativa nu se schimba cu nimic datorita acestui testament si nu pot locui intr-o coala de hartie.ei au ramas setati pe faza ca sunt proprietar.
Astept cu nerabdare un sfat de la dumneavoastra si va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
curtea de apel a hotarat ca "nu se poate iesi din indiviziune din lipsa de spatiu" cea ce este aberant pentru ca spatiu este suficient iar cel care a efectuat expertiza a facut 7 variante de iesire din indiviziune vecinii nostri nefiind deacord cu niciuna.Casa este proprietatea parintilor mei din 1970,ma refer la parter.cei cu ,care avem discuti in curte sunt doar mostenitori aici ,iar succesiune mosteniri nu a fost facuta.Sunt niste oameni foarte rai si abuzeaza de batranetea parintilor mei pe care ii terorizeaza cu astfel de lucruri de genul celui cu gardu ,le muta tomberonu prin curte sustinand ca este terenul lor,le rupe florile etc.Va rog sa-mi spuneti ce pot face in mod legal pentru a opri asta si cui trebuie sa ma adresez pentru aceste abuzuri si in ce fel.
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
va multumesc pentru raspuns.eu locuiesc cu parintii mei intr-o casa cu etaj,parterul este al familiei mele iar etjul unei alte familii,curtea insa este la comun.Avem foarte multe probleme cu locatarii de la etaj deoarece acestia sustin ca in anumite locuri din curte ei sunt proprietari ei neavnd acte in aceste sens cum nici noi nu avem,ba mai mult ei au tras gard in spatele casei sustinand ca acea jumatate din curte este a lor eu neputand sa o folosesc.Noi am mai fost in proces cu ei de iesire din indiviziune,acum 10 ani ,proces pe care l-am castigat.Ei au facut recurs ca curtea de apel si le-a dat castig de cauza.Mai mult decat atat cei care ne cauzeaza aceste probleme sunt mostenitori pe langa alte doua persoane iar sucesiunea mostenirii nu a fost facuta.Va rog frumos daca ne puteti ajuta cu un sfat sa stim si noi cum putem scapa de balamuc din curtea asta.
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
vidus a scris:

Potrivit art. 728 C.civ. nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.
Daca una din pari nu doreste iesirea din indiviziune trebuie sa inaintati instantei competente o cerere de chemare in judecata.

Lucrurile nu sunt prea complicate insa este necesar efectuarea unei expertize.
va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate iesi din indiviziune daca una din parti nu este de acord.