avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate vili1

Activitate vili1

Va multumesc tuturor si va doresc o zi frumoasa.
As dori totusi raspunsul uni avocat, eu doresc sa-mi recuperez drepturile salariale nu sa fac sesizare la Barou, avocatei in cauza. Eu stiam ca litigiile de munca sunt scutite de plata taxelor de timbru si timbru judiciar.
Daca as merge la ITM si m-as adresa ,oare nu s-ar putea rezolva problema.
Ce pot face in urma disponibilizarii colective, pt a-mi primi drepturile salariale . Conform contractului colectiv de munca la nivel de societate, trebuia sa primesc 3 salarii, valoarea a 3 luni pt bonurile de masa , si niste prime ( de craciun ,de pasti si de vacanta)pe care nu le-am primit de la societate la momentul respectiv pt ca tot au amanat. Personalul afectat de aceasta disponibilizare , si care nu si-au primit drepturile salariale (in jur de 150 de persoane) am adresat o plingere la Tribunalul din oras( unde o doamna avocat a luat de la fiecare disponibilizat 25 ron la sfarsitul lunii iulie , care a pretins ca ne v-a recupera drepturile banesti).Pana in momentul de fata noi nu ne-am recuperat banii ,iar avocata solicita cate 100 de fiecare sa mearga sa ne reprezinte la tribunalul judetean.
In conditiile in care nu a facut nimic pt banii primiti anterior este corect sa mai ceara alti bani, in aceste conditii.
Intre timp societatea ameninta ca nu o sa ne mai dea nimic si impune oamenilor sa renunte la proces ,sa faca cereri personale catre directorul general, ca renunta de buna voie la proces si ca vor astepta sa li se dea banii cand va putea societatea.
Ce pot face eu personal in aceste conditii pt a-mi recupera drepturile?