avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate sabb

Activitate sabb

Va multumesc foarte mult pt raspuns
In primul rand va multumesc foarte mult pentru raspuns, apoi as mai avea o intrebare.

Situatia mea e urmatoarea: in 18 septembrie 2008 am lucrat timp de 3 ani la o banca privata, de unde mi-am dat demisia. Pe 1 iunie m-am angajat ca economista la firma de stat mentionata mai sus pe perioada determinata, pana pe 31.08.2009. In conditiile demisiei anterioare, pot solicita ajutor de somaj?
Sunt angajata la o firma de stat si imi inceteaza contractul de munca pe perioada determinata, maine 31.08.2009- precizez ca nu mi s-a facut nici un raport de incapacitate profesionala, ba dimpotriva am fost laudata pt munca mea, insa mi s-a spus ca postul meu este vizat pt altcineva. Mi s-a propus semnarea (oarecum fortat) unui act aditional pt alt post pe o perioada determinata de o luna insa cu un salariu net inferior.
Primul CIM pe per. determinata mi-a fist incheiat pe 90 zile, desi functia nu era de conducere. Va rog spuneti-mi daca imi expira CIM-UL curent- pe per. determinata, am dreptul la somaj??
Va multumesc mult.