avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Elizaה

Activitate Elizaה

Discuție Divort
Buna ziua!

As avea nevoie de un sfat pentru sora mea. A hotarat sa divorteze dupa un mariaj de 10 ani, cu doi copii: unul de 9 ani, iar altul de 5 ani. Acum am aflat si noi (familia) prin ce a trecut anii acestia: violenta verbala excesiva din partea sotului, uneori si violenta fizica, la care se adauga si consumul de alcool. Toti anii acestia a tacut si a suportat totul.
De curand a hotarat sa divorteze. A mers la un avocat in acest sens, iar discutia cu acesta a descurajat-o foarte tare. I s-a spus ca e greu sa divorteze, ca ii trebuie martori ... Martori nu are pentru ca de fata cu familia se comporta "minunat", ca un sot model. Violenta verbala apare doar in familie si din pacate de fata cu copiii.
Dupa ce sotul ei a auzit de intentia surorii mele de a divorta, a devenit si mai violent verbal. O ameninta incontinuu ca nu va fi de acord cu divortul, ca nu ii va da copiii, ca nu o va lasa niciodata sa fie fericita, etc.
Intrebarea mea ar fi: chiar nu se poate divorta in cazul prezentat mai sus? Nu exista in Romania divort pe motiv de nepotrivire de caracter, sau asa ceva? Daca sotul ei nu e de acord cu divortul cat ar putea dura procesul de divort (in cazul in care e posibil)? Mentionez ca ea are servici si se poate muta la mama noastra cu copiii in caz de divort. Sotul ei este somer in prezent. Au in comun o casa, electrocasnice si mai multe rate bancare (credite) de platit.
Ce e de facut? As aprecia foarte mult ajutorul Dumneavoastra, si daca se poate sa-mi recomandati eventual un avocat din Cluj-Napoca.

Va multumesc!