avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1666 soluții astăzi
Forum Activitate doru99999

Activitate doru99999

Buna ziua, As dori o lamurire cu privire la o situatie aparuta si anume:
Bunica mea a primit(acceptat) o mostenire (un loc de veci)de la o matusa care a decedat in anul 1970 Dupa moartea bunicii in anul 1980 ,bunicul meu impreuna cu mostenitorii bunicii (copii) au dezbatut succesiunea ,masa fiind compusa din acest loc de veci acceptind mostenirea toti cei in cauza(bunicul si cei trei copii)
S-a obtinut certificatul de mostenitor cu cota de 1/4 a celor care au dezbatul mostenirea,Acelasi lucru s-a facut si in anul 1989 cind a decedat bunicul meu raminind mostenitori cei trei copii. In tot acest timp s-a platit la cimitir sumele datorate pentru intretinerea locului de veci cu chitante,facturi.
Dupa moartea mamei mele, (in anul 2002) una dintre mostenitorii sus numitului loc am acceptat mostenirea nefinalizind succesiunea
Am mai multe documente de la cimitir si D.S.P care atesta dreptul nostru de proprietate incepind cu anul 1980.an in care a decedat bunica mea singura mostenitoare.
In anul 2007 am fost informat de conducerea cimitirului ca nu mai am dreptul de proprietate pe tot locul acela intrucit mai exista o persoana necunoscuta mie care are un act lasind la cimitir o copie a unui act de mostenitor eliberat tot in 1980 dar din care reiese ca sint mostenitori pe jumatate din acest loc.
Va rog spuneti-mi cum e posibil asa ceva si ce act poate sta la baza acestui certificat de mostenitor doar pe jumatatede loc in cazul in care este valid si nu un fals