avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate GertrudT

Activitate GertrudT

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
totusi, se poate aproxima care sunt costurile pentru aceasta iesire din indiviziune, ca sa stim daca ne permitem legalizarea unui drept?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
chemarea in instanta presupune cumva angajarea unui avocat? Ce cheltuieli presupune acest lucru? Unii spun ca e mai scump daca ii dam in judecata...
Sunt chiar atat de costisitoare aceste taxe de iesire din indiviziune?
Multumesc mult pentru raspunsuri
Parintii mei în vârsta de peste 70 de ani doresc sa iasa din indiviziune cu vecinii pentru a putea, spun ei, sa vand mai repede casa si sa ma bucur de mostenirea lasata:(. Ei şi-au delimitat curtea de peste 30 de ani de cea a vecinilor, asa ca nu au fost deranjati de aceasta situatie. Fiecare este cu casa lui. Si-au facut si cadastru, fiecare pe partea lui de casa si curte. Este vorba doar de teren. Problema este ca vecinii nu vor sa clarifice aceasta situatie. Ei motiveaza ca nu au suficienti bani pentru acest demers. Nu stiu daca au 300 de m de curte, in timp ce ai mei au doar vreo 50. Exista vreo cale sa ii fortam sa clarifice aceasta situatie? Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns pentru linistea unor oameni in varsta care isi doresc sa plece impacati ca au lasat ceva copilului lor. Multumesc mult