avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei.Marinescu

Activitate Andrei.Marinescu

Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca nu este nicio diferenta?

Majoritatea persoanelor imi spun ca au reduceri de la serviciu (spre exemplu un angajat MAI) doar daca inregistrez contractul la ANAF. Sau alte persoane au chiria platita de angajator. Trebuie sa le furnizez vreun act doveditor sau e deajuns contractul semnat?

Am uitat sa specific in postarea initiala, eu sunt proprietar, dar cred ca reiese din explicatii.
Buna ziua,

Doresc sa inchiriez o garsoniera in Bucuresti si la majoritatea vizionarilor primesc intrebari legate de depunerea contractului de inchierere la ANAF.

Nu sunt in totala necunostinta de cauza, spre exemplu am apucat sa citesc cate ceva despre OANAF 888/2018, publicat in M.Of nr. 279 din 29.03.2018, care din cate inteleg ma scuteste de un drum pentru a depune contractul prin completarea unui formular (fostul 212) online, ca sa ma aflu in legalitate fiscala.

Intrebarea mea este:
Care este diferenta intre depunerea clasica a contractului la ANAF si formularul mentionat mai sus? Exista un avantaj daca stau la coada cu actele sa depun acel contract? Doar asa poate avea contractul titlu executor cu privire la plata chiriei si alte stipulari din contract?

De asemenea, este obligatorie autentificarea contractului la notar? Eu as fi preferat sa fac ceva cu acordul partilor, lucru care am inteles (tot din ce am citit) ca il face valabil.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Am inteles.

Stiu ca este vina mea , am crezut ca pot motiva in vreun fel anularea preavizului.

Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire cu privire la prevederile codului muncii cu referire la "abateri" ale angajatorului care pot duce la o demisie fara preaviz.

Se poate considera existenta unui contract individual de munca fara o descriere a postului un motiv viabil ?

Tin sa mentionez ca lucrez in aceasta compania de aproximativ 2 ani , si in ultima perioada am fost pus sa lucrez pe numeroase departamente , fie individual fie Multitasking. O fac in continuare , dar simt ca explodez din punct de vedere psihic. Sunt decis sa iau masuri dandu-mi demisia. Am semnat contractul pentru ca functia mea imi aducea responsabilitati minore. Dar nu m-am gandit ca o sa fiu rugat sa fac lucruri in afara ariei mele calificative. Desi am avut doar de invatat , simt ca deja ajung la o limita.

Deasemenea trebuie sa mentionez ca aceasta companie a avut candva peste 150 de angajati , si cand acestia au incercat sa initieze un contract colectiv de munca , au fost dati afara , rand pe rand , pana cand am ajuns la un numar de 20 de angajati. As putea sa folosesc ceva ca sa imi motivez demisia fara preaviz?