avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate DanyellaS

Activitate DanyellaS

Răspuns la discuția DIURNA SOFER TIR
Ii are notati in agenda si are si diagrame bineinteles. Multumesc pentru raspund.
Răspuns la discuția DIURNA SOFER TIR
Va multumesc pentru raspunsuri. Insa el nu are nici un act care sa specifice clar ca firma e obligata sa-i plateasca o anumita diurna, sau ca-i plateste o anumita suma pentru km efectuati. Dispozitia aceea pe care primeste banii nici macar nu e stampilata sau semnata de cineva. Salariul inregistrat in contractul individual de munca stiu ca-l poate recupera facand sesizare la ITM, dar ma ingrijoreaza diurna aceea ( banii pe km efectuati ), care reprezinta mai mult decat salariul din contractul individual de munca.
Va multumesc inca o data!
Răspuns la discuția DIURNA SOFER TIR
Si sotul meu este sofer pe tir si la fel este platit: salariul din contract il primeste pe card iar banii pe km ii primeste in numerar pe o dispozitie de plata care are ca explicatie " diurna pe luna x". Diurna asta nu apare pe nici un alt act decat pe acea dispozitie. Intrebarea ar fi: Daca vrea sa plece de la firma si angajatorul refuza sa-i mai plateasca diurna ( adica banii pe km ) exista vreo posibilitate de a-i recupera?
Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc!