avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DIURNA SOFER TIR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DIURNA SOFER TIR

AM LUCRAT LA O FIRMA DE TRANSPORT CA SOFER,UNDE AM FOST PLATIT LA KM , CEEA CE STIU CA NU ESTE LEGAL.
POT SA-I DAU IN JUDECATA PTR ASTA ?
MENTIONEZ CA AM LUCRAT IN COMUNITATEA EUROPEANA CU TIR-UL..
DIN CATE STIU EU DIURNA SE PLATESTE LA ZI NU LA KM EFECTUATI
.......................................................................................................................
Lucram afara 6 saptamani fara sa venim in Romania
si in contractul de munca nu era specificata diurna
La obligatiile firmei fata de angajat au lasat puncte puncte (....) , asta nu se poate considera ca acel contract de munca a fost intocmit incorect ???
............................................................................................................
Dar uitati ce nota interna a stabilit conducerea firmei :
este vorba despre plata la km
am incarcat-o la documente utile ,caci aici nu reusesc
nume : nota interna ( contracte munca)
#-o
Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
krysty.cv, utilizator
Cel mai recent răspuns: sagau_nelu , utilizator 12:25, 13 Februarie 2010
Puteti sa-i dati in judecata dac conform contractului de munca aplicabil diruna se dadea la zi pentru ca efectul ei se intinde si asupra perioadelor obligatorii de repaus nu numai pentru km. parcursi
In contractul de munca nu este specificata diurna,au lasat (...) puncte ,puncte si au stabilit verbal plata diurnei la km,la care dupa cca. 1 an au scris o nota interna din care reiese clar plata la km.
Este legala aceasta nota interna de plata diurnei la km ?
Aceasta nota interna se poate vedea la documente utile ,deoarece nu o pot incarca aici.
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Luni, 31 August 2009
krysty.cv, utilizator
De fapt care e problema?
Nu este ilegal faptul ca nu a trecut diurna in contract.
Ce ar fi ilegal este faptul ca va plateste la negru, caz in care dvs. acceptati aceasta plata si va trebui sa marturisiti ca acceptati.
Si sotul meu este sofer pe tir si la fel este platit: salariul din contract il primeste pe card iar banii pe km ii primeste in numerar pe o dispozitie de plata care are ca explicatie " diurna pe luna x". Diurna asta nu apare pe nici un alt act decat pe acea dispozitie. Intrebarea ar fi: Daca vrea sa plece de la firma si angajatorul refuza sa-i mai plateasca diurna ( adica banii pe km ) exista vreo posibilitate de a-i recupera?
Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc!
Ii va putea recupera numai prin instanta de judecata.

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare neplatite monicaion monicaion Buna ziua, Am de efectuat o expertiza judiciara in cauza promovata de un salariat in functia de sofer care solicita plata orelor suplimentare efectuate pe ... (vezi toată discuția)
Monografie firma transport teo.madalina teo.madalina Daca ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru o firma de transport marfuri intern si international.Nu am mai avut tangenta cu astfel de ... (vezi toată discuția)
Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si pentru detasare? ... alsantcalsan alsantcalsan Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si pentru detasare? Daca angajatul primeste sub forma de diurna prin cont bancar si numerar o suma fixa acordata ... (vezi toată discuția)