Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si pentru detasare? ...

Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si pentru detasare?
Daca angajatul primeste sub forma de diurna prin cont bancar si numerar o suma fixa acordata in regulamentul intern si contract pentru perioada cat este detasat, trebuie sa prezinte documente justificative, cum a cheltuit acei banii ?
Cum trebuie completat acel ordinul de deplasare(delegatie)?
Se completeaza toate platile efectuate pentru acea detasare, sau doar platile in numerar catre angajat ?
Mentionez ca transportul si cazarea sunt asigurate de companie cu plata directa catre furnizorul serviciului.
Dispoziția de plata din casierie pentru plata diurnei in avans si numerar este un document justificativ ?
Multumesc
Ordinul de deplasare(delegatie) se intocmeste si pentru detasare.

Diurna nu se deconteaza.... suma fixa acordata in regulamentul intern ce reprezinta ?
Buna ziua. In regulamentul intern al socetatii, in contractul colectiv avem inclusa si clauza detasarii unde se mentioneaza inclusiv sumele care le primeste angajatul pe zi, pe durata detasarii. Adica 20€ cheltuiala cu masa si 45 de € intemnizatia de detasare. Nu am cerut documente justificative , cum cheltuieste acesti banii , pentru ca este o suma fixa, nici mai mult , nici mai putin ,dar la sfarsitul detasarii se calculeaza zilele cat a fost detasat inclusiv si zilele nelucratoare ,cat a primit in numerar si se achita diferenta . Mentionez ca transportul si cazarea sunt suportate de socetate .

Cum ar trebui sa completam Ordinul de deplasare(delegatie) ?
Angajatul primeste bani in avans in numerar sub forma de diurna .
Dispoziția de plata catre casierie pentru plata diurnei in avans si numerar este un document justificativ ?
Multumesc
Da, dispoziția de plata catre casierie pentru plata diurnei in avans si numerar este un document justificativ .

Model completare Ordin de deplasare
[ link extern ]