avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie firma transport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie firma transport

Daca ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru o firma de transport marfuri intern si international.Nu am mai avut tangenta cu astfel de inregistrari.Va rog mult
Da.Ce anume? Conduc evidenta unei asemenea societati.
Ma intereseaza ce inregistrari contabile,ce acte in plus trebuie pentru acele masini
in general cum decurge activitatea.
Ok.Nu este deloc complicat.Intre beneficiari se incheie contracte,sau,in cazul transporturilor ocazionale,cursa se efectueaza,obligatoriu,pe baza unei comenzi confirmate.Facturile se emit cu mentiunea...cf.ctr.nr...sau comenzii nr...,dupa caz.Pastrati documentele care atesta efectuarea transportului,cum ar fi CMR,stampila si semnatura pe ordinul de deplasare si foaia de parcurs a soferului.Acestea sunt obligatorii,nu doar pentru conta,dar sunt si controale in trafic.Facturile le contabilizez in ct 704,pe clienti distincti,cu termene de plata.Efectuati si transport international,inteleg.Firma este inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari? Atentie,nu uitati sa depuneti pana in 15 a lunii urmatoare,declaratia 390.Consumul combustibilului il primiti de la sofer,sau coordonatorul de transport? Eu nu,din pacate,il calculez eu,am o expertiza de la o persoana autorizata pentru fiecare tir si calculez consumul pentru fiecare masina si cursa in parte,pe baza foilor de parcurs.Se calculeaza km echivalenti si se calculeaza consumul la km parcursi cu incarcatura si fara,in conditii de iarna sau de vara,dupa caz.Completez si FAZ-uri si am observat ca la controale au fost impresionati de lucrul asta.Soferii au,lunar,un spor,la salar,de 150 ron,deoarece mai fac curse si sambata sau duminica si de la ITM mi s-a sugerat sa fac asa ca sa evit neplacerile,se depaseste durata de lucru de 40 ore/saptamana din contractul de munca.Diurna! Asta este un alt aspect.Diurna se calculeaza diferit,in functie de tara unde se fac cursele si durata deplasarii.Intocmesc receptii pentru combustibil,chiar daca se achizitioneaza pe bonuri fiscale si bonuri de consum de asemenea.Se prea poate sa fi omis ceva,reveniti cu eventualele nelamuriri.
buna
rog si eu daca vreti sa sa/mi spuneti cum calculati consumul de carburanti, aveti baremuri sau cum se calculeaza - un exemplu
- diurna cum o calculati , pe baza cui (foaiei de parcurs, delegatie)as vrea un exemplu
-un formular ptr delegatie
astept raspuns,
multumesc mult
La calcului consumului : la o foaie de parcurs,km parcursi sunt ...de exemplu,1400,din care 700 cu incarcatura,700,fara.Procedez asa : la km cu incarcatura,calculez km echivalenti, 700 x 0,9=630,apoi consumul,630 x 42%=264,60 l motorina.La km fara incarcatura, (700 x 0,9)x39%=245,70 l motorina.Revin cu precizarea ca procentele de 42,respectiv 39 le am dintr-un raport de expertiza a autovehiculului in cauza.Rezulta un consum de combustibil la cursa X de 510,30 l motorina.Pe fiecare bon de combustibil se trece,obligatoriu,nr de inmatriculare al vehiculului alimentat.In FAZ trec conform imprimatului,nr foii de parcurs,numele soferului,data plecarii,sosirii,cantitatea de combustibil alimentata si cea consumata,rezultand un stoc de combustibil.Acesta ar trebui sa fie si real daca masina consuma cat am calculat eu.FAZ-urile se intocmesc pentru fiecare vehicul in parte.
Ordinele de deplasare le achizitioneaza patronul dar am vazut ca sunt si online,daca dati o cautare dupa ''ordin de deplasare'',veti gasi.Pe exemplarul numerotat,stapilat de firma si de firmele beneficiare ale transportului,se completeaza data si ora exacta a plecarii si sosirii.La rutele interne,eu le acord o diurna de 13 ron/zi,indexat cu 2,5%,deci pentru o zi de diurna FARA acte justificative,acord 32,50 ron.La diurnele externe,repet,este in functie de tara respectiva si se tine cont de ora iesirii din tara si ora intoarcerii.Daca durata deplasarii externe nu depaseste 12 ore,se acorda 50% din valoarea diurnei.
M-as bucura sa fi fost de folos,daca mai este vreo intrebare,cu drag...



Alte discuții în legătură

Diurna sofer tir krysty.cv krysty.cv AM LUCRAT LA O FIRMA DE TRANSPORT CA SOFER,UNDE AM FOST PLATIT LA KM , CEEA CE STIU CA NU ESTE LEGAL. POT SA-I DAU IN JUDECATA PTR ASTA ... (vezi toată discuția)
Buna seara , as dori sa va intreb care este valoarea neta a diurnei ... Morisca10 Morisca10 Buna seara , as dori sa va intreb care este valoarea neta a diurnei de deplasare pentru mediu privat , calculata la salariu minim pe economie , cum se ... (vezi toată discuția)
Diurna nespecificata in contractul de munca si neplata in totatlitate a celei stabilite verbal. aliasje aliasje [b]Buna ziua ! [/b] [b]S[/b]unt angajat ca sofer la o firma de transport general de marfuri. [b]I[/b]n contractul de munca nu este specificata diurna ... (vezi toată discuția)