avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna nespecificata in contractul de munca si neplata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna nespecificata in contractul de munca si neplata in totatlitate a celei stabilite verbal.

Buna ziua !
Sunt angajat ca sofer la o firma de transport general de marfuri.
In contractul de munca nu este specificata diurna zilnica pe perioada in care sunt in deplasare si a fost convenita verbal insa nu o primesc in intregime.
Mentionez ca plata diurnei se face la kilometru (nelegal) si in fiecare luna mi se imputa kilometrii facuti in plus si motorina consumata peste cota stabilita de ei. Mai exact pentru fiecare cursa care trebuie facuta primesc o limita de km si o limita de consum daca nu ma incadrez in aceste limite sunt penalizat din diurna si astfel in fiecare luna mi se opresc bani, aprox 1000 lei din aprox 3600 lei(in functie de kilometrii pe care ii acumulez pana la data de 05 ale fiecarei luni.
Mai nou in luna decembrie am fost lasat acasa pe motiv ca nu au masina libera.

Dupa 5 saptamani de curse(extern) care s-au mai facut si 7, ni s-a promis o saptamana de stat acasa insa se pare ca acea saptamana o stau tot pe banii mei pentru ca se retine din salariul de baza 1050 lei brut.
Specific faptul ca nu se elibereaza fluturasi sau alt gen de acte pentru primirea salariului si a diurnei, ele fiind virate direct intr-un cont, in zile separate.
Idea e ca nu sti niciodata pentru ce curse ti s-au virat respectivii bani in respectiva luna pe cati km si daca ti-au returnat banii platiti de pe cardul personal in diferite situatii pentru interesul firmei.

1. Daca ma poate ajuta cineva cu o lege a dreptului munci in care sa se specifice daca diurna zilnica este una minima sau nu, daca este diferenta intre diurna zilelor petrecute in tara si cele petrecute in afara tarii, daca weekendurile sunt platite dublul diurna sau nu, daca weekendurile petrecute afara se mai recompenseaza si cu zile libere etc.

2.Care ar fi pasii catre recuperarea acestor bani opriti ?

Multumesc anticipat !

Alte discuții în legătură

Salarizare soferi ncd1975 ncd1975 Buna ziua ,ma numesc iulian si momentan lucrez ca si sofer la o firma din cluj.Aactivitatea o desfasor in comunitate,aproximativ 4 saptamani pe comunitate,5 ... (vezi toată discuția)
Restituire diurna the_power_25xxxx the_power_25xxxx Buna ziua. Am si eu o problema la care sper sa obtin cateva lamuriri. In perioada august2011-mai 2012 am lucrat sofer pe extern la o firma romaneasca. In ... (vezi toată discuția)
Diurna... petre32 petre32 Stimate domn/doamna, Lucrez la o companie privata de 3 luni, semnarea contractului s-a facut cu doua saptamani inainte de inceperea activitatii. Activitatea ... (vezi toată discuția)