avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate ivangabriela

Activitate ivangabriela

Aceasta este o veste extraordinara!!! Multumesc frumos, da, voi cauta un avocat!!!
Multumesc pentru raspunsurile rapide. Nu prea inteleg treaba cu termenul de prescriptie... Iata ultimul mesaj primit de la managerul firmei respective:

"Termenul de gratie pentru efectuarea platilor restante este 28 iulie 2014, cand expira perioada de 9luni (270 zile mai precis) dupa incetarea proiectului; adica acesta este termenul maxim pana la care firma trebuie sa faca platile restante, daca doreste sa-si recupereze banii din fondurile europene.

Nu suna prea academic, dar as zice ca daca tot ati asteptat pana acum, sa mai aveti putina rabdare, inca 1 luna aproximativ, sau poate mai putin. Ar fi chiar stupid ca dumneavoastra sa deschideti o actiune judecatoreasca si intre timp sa vi se faca plata.

Firma are aceasta intentie,( in ciuda faptului ca nu s-a incasat de la AMPOSDRU cererea de rambursare depusa care are chiar si bun de plata OIPOSDRU), de a efectua platile restante cat mai curand pentru a le putea recupera prin ultima cerere de rambursare care se va depune in cursul lunii Iulie."

Proiectele POSDRU au alte termene de precripitie decat cele obisnuite?
De asemenea, mesaje de acest gen cu "va vom plati luna viitoare" sau cu "platile s-au deblocat, dar mai aveti rabdare o luna-doua" am primit nenumarate, si pe mail, si pe platforma de lucru, de aceea am inceput sa ne gandim serios sa mergem in instanta. Dat fiind ca 28 iulie pica intr-o luni, banuiesc ca este recomandabil sa deschidem actiunea in saptamana premergatoare...
De 2 ani de zile, eu si inca vreo 200 de persoane din tara, suntem angajate cu contract absolut legal pentru desfasurarea de activitati de formare in calitate de formatori, experti pe termen scurt. Din pacate, in aceasta perioada am primit salariul corespunzator doar de 3 ori. Mentionez ca functionam ca experti in cadrul unui proiect POSDRU. Desi am insistat, firma respectiva (care are contracte preferentiale cu statul si cu un anume minister) refuza sa ne trimita in clar o sitiatie a platilor efectuate si a platilor restante. De asemenea, in urma anuntarii intentiei de a da in judecata angajatorul, am fost informati de catre manager ca termenul de prescriptie al platilor ar fi 27 iulie, anul curent, desi noi credem ca prescriptia a operat deja, iar informatia cu referire la data prescriptiei ne-a fost oferita cu rea credinta.
Intrebarile mele (ale noastre) sunt:
Ce fel de actiune trebuie sa deschidem inainte de data de 27 iulie? Avem nevoie de avocat pentru a deschide actiunea si a suspenda termenul de prescriptie a platilor? Exista cereri online pentru deschidere de actiune?
In situatia extrem de neplacuta, in baza raspunsului primit, care s-ar dovedi a fi facut cu rea credinta, putem actiona firma sau managerul in judecata pentru daune? Ce fel de actiune ar fi aceasta?
Va multumesc anticipat in numele colegilor si al meu pentru raspunsuri!