avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate Pispirica

Activitate Pispirica

Un act de vanzare cumparare nu inseamna ca trebuie sa si achit cval lui? Nu am de ce si ce sa achit, pentru ca beneficiarul meu a garantat plata unor obligatii cu autoturismul.
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema :">. Am un contract prin care beneficiarul meu a garantat plata creantelor cu un autoturism. Contractul a fost inscris la arhiva electronica de garantii mobiliare. Beneficiarul nu si-a indeplinit obligatiile de plata si mi-a adus autoturismul cu care a garantat. Cum fac sa devin proprietar al acestui autoturism, acesta fiind inmatriculat pe numele beneficiarului?
Multumesc!

Răspuns la discuția Administrator angajat
Multumesc tutoror pentru opinii! =D>
Am optat ptr pastrarea in fc a administratorului pana la numirea lichidatorului.

Mult succes tuturor!
Buna ziua tutoror! Intru direct in subiect caci nu e timp de pierdut :D

Speta mea este urmatoarea: Am un SRL in care asociati sunt 2 persoane juridice. In baza actului constitutiv a fost numit un administrator. Acelasi administrator este angajat in fc. de administrator (astfel este stipulat in cartea de munca). Administratorul a depus o cerere de insolventa intrucat societatea se afla in imposibilitate de plata.
Administratorul a informat toti angajatii de acest fapt si i-a concediat cf disp Codului muncii ptr motive ce nu tin de salariati.
Administratorul doreste sa desfiinteze si postul sau pentru aceleasi motive, de insolventa.
Din punctul meu de vedere prin hot AGA nu se poate desfiinta postul de administrator, pentru ca asta ar presupune ca societatea sa ramana fara administrator. Deci postul lui nu se poate desfiinta.
Administratorul sustine ca doreste desfiintarea postului ptr a beneficia de somaj, dar ca doreste sa pastreze calitatea de administrator cf disp actului constitutiv. Personal consider ca reprezinta acelasi lucru si ca o AGA nu poate desfiinta postul de administrator.
Aveti alte opinii?
Multumiri anticipate!
Sper ca am fost suficient de coerenta in exprimare.