avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract garantat cu un autoturism
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract garantat cu un autoturism

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema :">. Am un contract prin care beneficiarul meu a garantat plata creantelor cu un autoturism. Contractul a fost inscris la arhiva electronica de garantii mobiliare. Beneficiarul nu si-a indeplinit obligatiile de plata si mi-a adus autoturismul cu care a garantat. Cum fac sa devin proprietar al acestui autoturism, acesta fiind inmatriculat pe numele beneficiarului?
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: M.Popa , utilizator 23:51, 13 Octombrie 2009
Sa va faca dvs. act de vanzare-cumparare si apoi sa il inmatriculati pe numele dvs.
Un act de vanzare cumparare nu inseamna ca trebuie sa si achit cval lui? Nu am de ce si ce sa achit, pentru ca beneficiarul meu a garantat plata unor obligatii cu autoturismul.
Pispirica a scris:

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema :">. Am un contract prin care beneficiarul meu a garantat plata creantelor cu un autoturism. Contractul a fost inscris la arhiva electronica de garantii mobiliare. Beneficiarul nu si-a indeplinit obligatiile de plata si mi-a adus autoturismul cu care a garantat. Cum fac sa devin proprietar al acestui autoturism, acesta fiind inmatriculat pe numele beneficiarului?
Multumesc!


aveti posibilitatea sa solicitati instantei, in temeiul art. 1689 C.civ sa aprobe ramanearea in plata, in baza unei experize de evaluare a bunului...Daca faceti vrun act de dispozitie cu privire la bun este nul de drept...
Buna ziua, am urmatoarea intrebare:

SC x SRL a imprumutat firma SC Y SRL, pe parcursul anului( fara dobanda)
SC Y SRL are in propietate 5 autoturisme.
Intrebarea este :
Se poate face un act aditional sau modifica contractul de imprumut, in asa fel incat cele 5 autoturisme sa reprezinte garantie pentru banii imprumutati?
Ideea e ca cele doua firma au cazut de acord la stingerea datoriei, si doresc transferul autoturismelor in patrimoniul SC X SRL, pe baza acelui contract, in care s a stipulat garantia, dupa o anumita perioada de neplata.

Daca este posibil, aveti si o baza legala care permite aceasta operatie?
Sau daca cu, ce alte metode mai sunt de stingere a datoriei, fara a se face facturi, care sa genereze impozite?


Va multumesc anticipat
faceti un act prin care se stinge datoria existenta prin transferul dreptului de proprietate asupra masinii - se numeste dare in plata

Alte discuții în legătură

Stingere datorie( prin imprumut) intre societati prin garantie oana vultur oana vultur Buna ziua, am urmatoarea intrebare: SC x SRL a imprumutat firma SC Y SRL, pe parcursul anului( fara dobanda) SC Y SRL are in propietate 5 ... (vezi toată discuția)
Problema fiscalitate tva victorn victorn IN LUNA AUGUST O SOCIETATE PLATITOARE DE TVA REALIZEAZA URMAT OPERATIUNI::: -EXPORTURI (IN AFARA COMUNITATII EU)IN VALOARE DE .....400.000LEI -LIVRARI DE ... (vezi toată discuția)
Plata in trei bogdan22003 bogdan22003 Bunadimineata, am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme, Z, am de incasat niste bani de la o firma Y, care are de incasat la randul ei de la firma ... (vezi toată discuția)