avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata in trei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata in trei

Bunadimineata, am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme, Z, am de incasat niste bani de la o firma Y, care are de incasat la randul ei de la firma X, inafara de girarea biletelor la ordin cu care firma X nu lucreaza, exista o alta varianta ca acesti ( firma X) sa imi faca plata direct mie, firma Z fara sa mai traca pe la Y?

Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 11:24, 30 Iunie 2009
sigur, un protocol cu enumerarea facturilor si a sumelor de incasat intre cei trei : x, y, z., in baza caruia se vor stinge sumele datorate din contab celor implicati;
Iar pe op -ul emis de x catre z , acesta va scrie : plata in numele si pentru y .
multumesc mult imi puteti trimite un model de asemenea protocol sau stiti unde as putea gasiii?
nu am un model ;
incerc acum ceva :
protocol privind stingerea prin plata a unor sume , incheiat azi, ... la ....
SC x, date identificare , reprezentata de ...
SC y, ....
SC z , ...
am convenit de comun acord stingerea prin plata a urmatoarelor sume :
1. facturi emise de x pentru y.... total
2Facturi emise de y pentru z .... total
Stingerea sumelor se va face prin achitarea de catre z in contul lui x a sumei de .... cu op ...cel mai tirziu la data de ....
Ordinul de plata va purta mentiunea : plata in numele si pentru ...
S-a incheiat prezentul in trei ex, azi....
Prezentul act se va inregistra un contabilitate.
Semnaturi, persoane imputernicite

Observati ca nu am utilizat notiunea de compensare , aceasta avind alt regim .
Nu e vorba in opinia mea de o compensare , pentru ca aici circula bani efectiv , in vreme ce la o compensare , nu .


Magda Staicu a scris:
Ordinul de plata va purta mentiunea : plata in numele si pentru ...

Mecanismul pare bun, dar daca OP-ul se face asa, atunci se stinge numai datoria achitata, adica datoria lui Y catre Z, nu si datoria lui X catre Y.

Observati ca nu am utilizat notiunea de compensare , aceasta avind alt regim .
Nu e vorba in opinia mea de o compensare , pentru ca aici circula bani efectiv , in vreme ce la o compensare , nu .

Compensarea presupune existenta unor datorii reciproce, adica X datoreaza lui Y si Y datoreaza lui X. Se poate si compensare ciclica intre mai multe persoane, dar asta ar insemna ca in situatia descrisa mai sus si Z sa datoreze ceva lui X, ceea ce inteleg ca nu e cazul.



de aceea am zis de protocol , ca document care sta la baza inreg in contab a firmei y

Alte discuții în legătură

Cesiunea de creante FLORY_ST FLORY_ST as dori un model de contract de cesiune de creante, va rog si in acelasi timp sa imi raspundeti la o intrebare, daca se poate. daca societatea X este ... (vezi toată discuția)
Conventie beinaz a beinaz a Am urmatoarea situatie: Firma A are sa-i dea societatii B suma de 16000 lei, reprezentand c/v umei facturi. Firma B are sa-I dea administratorului c/v ... (vezi toată discuția)
Compensare ile1075 ile1075 Buna ziua! Va rog frumos , sa-mi spuneti daca exista posibilitatea unei compensari fara acordul partilor conform art. 1144 cc in urmatoarea situatie: -SC X ... (vezi toată discuția)