Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata in trei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata in trei

Bunadimineata, am si eu o intrebare, sunt administratorul unei firme, Z, am de incasat niste bani de la o firma Y, care are de incasat la randul ei de la firma X, inafara de girarea biletelor la ordin cu care firma X nu lucreaza, exista o alta varianta ca acesti ( firma X) sa imi faca plata direct mie, firma Z fara sa mai traca pe la Y?

Va multumesc mult!
Am inteles, dar faptul juridic al platii "in numele si pentru y" nu concorda cu mecanismul juridic al stingerii directe a celor doua datorii. Daca x plateste pentru si in numele lui y, atunci datoria lui Y se stinge, dar x ramane cu creanta asupra lui y. Ar trebui introdusa macar o fraza precum ca la momentul platii opereaza compensatia intre X si Y, pentru ca la acel moment ei vor avea datorii reciproce.
Operatiunea s-ar putea realiza si in baza unui contract de cesiune a creantei y cesionand in favoarea lui x creanta pe care o are de incasat de la z. In cadrul contractului se mentioneaza suma si facturile care urmeaza a fi stinse .
Corect, dar cesiunea de creanta trebuie inscrisa la Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare, o formalitate nejustificata in acest caz.