avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters102770

Activitate ContSters102770

Răspuns la discuția Hartuire prin telefon!
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate...
Buna ziua! Am o intrebare de adresat!
Care sunt procedurile pentru a obtina autorizatie de detectiv particular? Am inteles ca trebuie sa ai studii superioare, dar nu sunt sigur pe ce domeniu mai exact! Anul acesta termin specializarea Asistenta Sociala, Facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice, Univeristatea Al.I.Cuza din Iasi. (sistem Bologna - 3 ani). Doresc sa fac si master.
Stiu ca se da un examen de obtinerii Autorizatiei! Trebuie un master in specializare???
Va rog daca imi puteti da informatiile complete care sunt necesare pentru obtinerii licentei de detectiv particular.
Răspuns la discuția Hartuire prin telefon!
MIHAI GRIGORE a scris:

In prezent nu este sanctionata penal hartuirea...daca cineva doar suna si nu spune nimic atunci nu savarseste nici o infractiune. Doar ca va agaseaza si va enerveaza. Sfatul meu este sa inchideti telefonul seara sau sa il dati pe silent , iar ziua cand suna sa raspundeti si sa il lasati deschis pana se plictiseste! Daca va vedea ca nu va mai enervati va inceta!B-)


Ar fi ideea cea mai indicata cu inchiderea telefonului. Numai ca aici e alta problema persoana respectiva e translatoare si asistent meneger. Telefonul automat trebuie sa fie deschis, altfel se creaza probleme de comunicare in sistem. Neavand permisiunea de al inchide, inteprinderea fiind sub conducere straina fiecare meneger are translator.
S-a incercat cu lasarea telefonului deschis. a raspuns si prietenul la telefon incercand sa il sperie, spunandui ca ii va afla numarul etc... dar de geaba, dupa cca. 1 minut, 2 minute telefonul tot deschis era.
Presupun ca este o obsesie pentru translatoare...
Răspuns la discuția Hartuire prin telefon!
emiltatu a scris:

1. Nu stiu de und ati dedus ca sunt doamna, dar fie....

2. Formulati o plangere la politie in legatura cu cele intamplate, iar politia va pune probabil telefonul sub urmarire, urmand sa depisteze prin procedee specifice:D cel putin numarul de pe care se apeleaza.
Companiile de telefonie mobila pot da asemenea informatii numai organelor de cercetare sau instantelor.
Hartuirea telefonica nu este inca infractiune in Romania, insa daca persoana care apeleaza face amenintari, poate primi fie amenda penala, fie pedeapsa cu inchisoarea, fie absolut nimic.


Imi cer scuze pentru greseala...
Răspuns la discuția Hartuire prin telefon!
emiltatu a scris:

Conform legii, cu politie si procuratura.



Buna ziua domnul avocat, doriti sa imi detaliati care sunt procedurile / etapele mai exact si pedeapsa care poate sa o ia?
Mai este alta procedura?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Imi cer scuze ca am gresit titlul ma refeream la "Hartuire prin telefon" Imi cer scuze daca am gresit forumul! Am o problema si nu stiu daca relatez cum trebuie.

O persoana are o problema cu un telefon anonim care il primeste. Aceasta persoana lucreaza la o fabrica SA (inteprindere). Inteprinderea a pus la dispozitie niste telefoane mobile de servici contracost a abonamentului tip "flota" 3 euro +TVA pentru a vorbi angajatii gratis intre ei. De la un moment dat aceasta persoana primeste apeluri pe acest telefon cu numar ascuns. Cand raspunde nu se aude nimic in telefon, de la un moment dat nu ii mai raspunde respingandui apelul, dar insista in continuu chiar si noaptea, si in concediu.
Se poate face ceva in cazul acesta daca e cu numar ascuns? Mentionez ca telefoanele sunt luate pe inteprindere / fabrica, trecand automat ca persoana juridica. E posibil ca persoana respectiva sa foloseasca alt telefon si sa nu poata fi urmarit de catre fabrica? Securitatea fabricii incearca sa urmareasca telefonul numai ca e probabilitatea ca telefonul de pe care se suna cu numar ascuns nu e cel de servici si aici se complica. Operatorul cu care are contact fabrica pentru telefoanele de servici este Vodafone Romania. Stiu ca asta este hartuire psihica in primul rand deoarece ajungi la cedare nervoasa.
Daca ar depista fabrica cine este nu doreste sa il dea in judecata, nu vrea sa se complice, mai ales ca e o "multinationala" sau sa faca puscarie persoana respectiva, vrea doar sa afle cine e si sa il sanctioneze intr-un fel stiind ca ar fi unul din fabrica, ca doar asa ar stii acel numar.
Daca numarul ar fi de servici ar fi fost depistat de mult verificandu-se cine suna spre acel numar.
Se poate proceda cumva fara politie, procuratura pentru a afla macar cine te suna ori sa se afle numarul de pe care se face apelul?
Cum poate fi urmarit un telefon conform legii?

Va multumesc si astept respunsurile dvs.