Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Licenta pentru Detectiv Particular!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Licenta pentru Detectiv Particular!

Buna ziua! Am o intrebare de adresat!
Care sunt procedurile pentru a obtina autorizatie de detectiv particular? Am inteles ca trebuie sa ai studii superioare, dar nu sunt sigur pe ce domeniu mai exact! Anul acesta termin specializarea Asistenta Sociala, Facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice, Univeristatea Al.I.Cuza din Iasi. (sistem Bologna - 3 ani). Doresc sa fac si master.
Stiu ca se da un examen de obtinerii Autorizatiei! Trebuie un master in specializare???
Va rog daca imi puteti da informatiile complete care sunt necesare pentru obtinerii licentei de detectiv particular.
Pentru un raspuns cat mai pertinent, trimiteti un msj. privat d-lui filipstelian pe care il veti regasi la consultanti-alte profesii-tulcea. Succes! =D>
Conform Legii 329/2003 poate dobândi calitatea de detectiv particular persoana care îndeplineşte următoarele condiţii :
a) are cetăţenie română sau cetăţenia uneia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European

b) posedă studii medii şi este absolvent al unei şcoli postliceale de detectivi sau a îndeplinit funcţia de poliţist ori lucrător în cadrul unor instituţii publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice sau siguranţei naţionale, ori este absolvent al unei instituţii de învăţământ superior

c) este apt din punct de vedere medical

d) să nu fi fost condamnat pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie

e) nu desfăşoară o activitate care implică exerciţiul autorităţii publice

f) a obţinut avizul Inspectoratului de Poliţie Judeţean sau al Direcţiei de Poliţie a Municipiului Bucureşti, după caz

g) a promovat examenul de atestare a calităţii de detectiv particular, conform prevederilor art.7 din Legea 329/2003, ori deţine un certificat de calificare în această profesie sau un atestat similar eliberat în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European.

1. Obţinerea de către solicitant a avizului de principiu de la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti pentru persoanele care au domiciliul pe raza Capitalei.
Pentru obţinerea avizului de principiu este necesar să prezentaţi următoarele documente:
- Cerere (din care să rezulte solicitarea avizului de principiu )
- Curriculum Vitae
- Diplomă studii (copie legalizată)
- certificat de cazier judiciar ( Motivul – examen detectiv particular )
- Declaraţie notarială (din care să rezulte că nu desfăşuraţi activităţi care să implice autoritatea publică a statului )
- Copii de pe Cartea de Identitate ,Certificat de Naştere, Certificat de căsătorie)
- Adeverinţa medicală de la medicul de familie (din care să rezulte că sunteţi clinic sănătos)
- Decizie de pensionare pentru lucrătorii din cadrul Poliţiei, Apărare, Ordine Publică şi Siguranţa Naţională.

2. După obţinerea avizului de principiu pentru a participa la examen, candidaţii urmează să depună următoarele documente :
- Cerere (din care să rezulte participarea la examen)
- Fişă medicală tip
- Aviz psihologic
- Taxa care se achită la caseria DGPMB)

Documentele se depun cu 15 zile înainte de data examenlui.

3. Examenul pentru obţinerea calităţii de detectiv particular are loc la sediul D.G.P.M.B. în ultima lună a fiecărui trimestru, iar data şi ora vor fi afişate cu 30 de zile înainte de data examinării.
Examenul constă într-o probă scrisă şi un interviu.
1) Proba scrisă – test grilă din 18 întrebări din legislaţie
2) Interviul – întrebări
Este declarat admis candidatul care obţine cel puţin nota 5

4. După obţinerea atestatului de detectiv particular, persoana în cauză poate opta în a-şi desfăşura activitatea într-o societate comercială de profil, cabinet individual sau îşi poate înfiinţa o societate comercială sau cabinet individual de detectiv particular.
Citeva precizari, completari:
-examenul in vederea obtineri atestatului se poate desfasura si la inspectoratele judetiene de politie, la locul de domiciliu.
-testul nu este grila, nu este conditionat de un numar de intrebari si este din legislatia in vigoare,pe care comisia o pune la dispozitia candidatului sub forma de bibliografie.
-nu este suficient obtinerea atestatului de detectiv particular pentru a profesa aceasta meserie.
In rest numai de bine.:)
Semper Veritas.
Detectiv particular FILIP STELIAN
filipstelian a scris:

Citeva precizari, completari:
-examenul in vederea obtineri atestatului se poate desfasura si la inspectoratele judetiene de politie, la locul de domiciliu.
-testul nu este grila, nu este conditionat de un numar de intrebari si este din legislatia in vigoare,pe care comisia o pune la dispozitia candidatului sub forma de bibliografie.
-nu este suficient obtinerea atestatului de detectiv particular pentru a profesa aceasta meserie.
In rest numai de bine.:)
Semper Veritas.
Detectiv particular FILIP STELIAN

Si ce ar mai trebui in afara de atestatul respectiv pentru practicarea acestei meserii? Nu cumva de calitati personale , gen: intuitie , rabdare , perseverenta , spirit de initiativa , curaj , simt de raspundere, corectitudine,etc?=D>
Nu...trebuie sa obtii liventa de functionare sau sa te angajezi in cadrul unei firme licentiate...sau sa infiintezi un cabinet individual,care la fel are nevoie de licenta de functionare...:D
Binenteles ,trebuiesc si calitatile despre care faceti vorbire,dar nu obligatorii sau conditionate de ceva anume...:)