avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate misumotanu49

Activitate misumotanu49

In situatia in care s-a dat o solutie de scoatere de sub UP pe motiv de 18 ind.1 (8 zile ingr.medicale) si latura civila a ramas nesolutionata iar partea vatamata actioneaza in judecata in civil pe fostul invinuit solicitand despagubiri civile se va timbra aceasta actiune?
Este oare aplicabil textul disp.art.15 lit.o)? din legea taxelor judiciare de timbru fiind scutit reclamantul de plata taxei judiciare de timbru in temeiul acelui articol?
Buna,
am si eu o nelamurire.
Am o piesa de PC care s-a stricat de 3 ori pana acum in 60 zile.Am garantie inca 1 an pe ea.
Prima data s-a stricat in iulie, am dus piesa la firma care mi-a vandut-o si aceasta intrucat nu avea service in oras ci numai in Bucuresti a trimis-o prin colet la Bucuresti. Dupa 2 saptamani s-a intors reparata (probabil carpita). A mai tinut 2 saptamani pentru ca s-a stricat din nou. Din nou aceeasi poveste. S-a intors dupa 2 saptamani reparata si din nou s-a stricat. Din nou 2 saptamani in service.
Mentionez ca nu am avut de-a face ,,stricarea ei''.Banuiala mea e ca e o tot carpesc ca sa tina cate 1 sapt.-2 pana va expira termenul de garantie, numai ca pt mine e super nasol. Ajung sa mai folosesc calculatorul din 2 in doua saptamani, cateva zile.
E sau nu material de OPC?
Este real ca nu s-a stabilit nimic oficial despre examenul de definitivat de anul viitor si tocmai asta ma ingrijoreaza.
In ceea ce priveste acordarea dispensei de 2 luni aceasta nu se prea acorda in baroul Cluj, de exemplu (si altele din zona).
E real ca nu e grav din pct de vedere legal sa faci mai mult stagiatura, neexistand o disp.legal incalcata, insa nu e tocmai o fericire sa mai faci aproape un an de stagiatura in plus.
In conformitate cu decizia nr.98/2009 a Consiliului UNBR in data de 04.11.2009 se va desfasura examen de definitivat in avocatura cu aceeasi tematica ca in primavara acestui an.
Am si eu 2 nedumeriri:
1.In luna martie/aprilie 2010 se va mai desfasura examen de definitivat?
2.Avand in vedere ca ,,vorba prin cetate'' e ca nu se va mai desfasura un atare examen decat anul viitor in noiembrie (noiembrie 2010) nu cumva vor lua oare tzeapa avocatii stagiari care au promovat examenul de admitere in profesie in anul 2007, in senul ca vor fi fortati de circumstante sa mai astepte definitivatul inca aproape un an. Adica:
- examen de admitere in avocatura 2-7 dec.2007. (sper ca nu am gresit data);
- depunere de juramant si inscriere pe tablou cel mai devreme in ianuarie 2008;
- din ianuarie 2008 pana in 4 noiembrie 2009 sunt 1 an si 10 luni, or conform deciziei nr.98/2009 coroborata cu art.17 alin 1 din L profesei de avocat trebuie sa ai minim 2 ani vechime in profesie. Concluzia logica: nu poti sustine examenul de definitivat in noiembrie 2009, iar daca in aprilie 2010 nu se va ma desfasura inseamna ca vom fi ,,condamnati'' la inca 8 luni de stagiatura (pt.ca cel mai probabil urmatorul examen de definitivat va fi in noiembrie 2010).
Voi ce stiti despre subiect?