avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate lalea11

Activitate lalea11

Eu mi-am intocmit o polita de asigurare perfect legala ca sa pot dormi noaptea linistita. In schimb banca nu vrea sa renunte la polita lor, sa o recunoasca pe a mea si sa-mi restituie banii luati din cont. Le-am adus la cunostinta de erorile din polita, dar pana la ora actuala nimic nu s-a intamplat, adica din 17 octombrie 2011 din momentul intrarii in vigoare a politei. Daca eu nu-mi faceam o polita suplimentara si s-ar fi intamplat ceva in tot timpul acesta.... CINE AR FI FOST DESPAGUBIT? VECINUL? Pot sa-i dau in judecata?
Buna ziua,

Am nevoie de mai multe informatii. Banca a intocmit o polita de asigurare pe motiv ca polita intocmita de mine nu e buna (ceea ce ANPC-ul nu le-a dat dreptate). Polita intocmita de ei are urmatoarele erori:
1. adresa nu este exacta, eu am la casa 506/1 iar ei au scris 506...la 506 locuieste vecinul
2. suprafata e cu 0.29 mp mai mica
3. apare risc polititic???!!??? #-o ce o fi si riscul asta chiar nu inteleg?
4. nu apare trecut tocmai un risc care e cerut prin contractul de credit, ceva legat de terti. In polita incheiata de mine apare trecut aspectul asta legat de risc.
5. casa e din caramida, desi casa mea e din lemn
Ei au incheiat polita de asigurare fara sa ma informeze ca nu accepta polita mea din motive numai de ei stiute, adica motive fara motiv temeinic.

Intrebarea mea ar fi daca pot sa-i chem in instanta pentru abuz, pentru minciuna etc., sa cer daune morale (am mai castigat un proces cu ei pentru majorarea marjei bancii in mod abuziv), ca nu mai pot sa fac drumuri...banca, Ancp, judecatorie...sunt scarbita. Care ar fi suma corecta sa o cer?
Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea...
Prin localitatea de domiciliu trece DN13 (jud. Mures), zilnic trec pe acesta, iar dupa spusele unui domn politist nu mi-am cumparat rovinieta (cica nu am nevoie in localitatea de domiciliu #-o).
Asa ca in data de 08.12.2010 am fost inregistrata cu camera mobila (aceasta nu era semnalata, ulterior am observat ca dupa 1 luna si-au pus indicator cu "atentie Rovigneta"), P.V. a fost intocmit in data de 07.06.2011 de catre un agent constator din "locul" Bucuresti si mi-a fost afisat in data de 21.06.2011.
Exita un motiv sa invoc pentru a anula contraventia? Sunt buna de plata?
Multumesc,
Răspuns la discuția Cetatenia franceza
Multumesc,
Răspuns la discuția Cetatenia franceza
Noi avem domiciliul in Romania, asa ca bebele se va naste tot in Romania. Chiar si asa ar putea primi cetatenia?
Buna,

M-am inscris pe form in speranta ca cineva ma poate ajuta cu problema mea.
M-am casatorit pe 8 martie 2008, iar sotul meu a primit cetatenia franceza pe 4 octombrie 2008.
Momentan sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii noiembrie.
Am fost la Ambasada Frantei in Bucuresti si nu au stiut sa ne dea un raspuns clar daca bebele nostru va primi cetatenia franceza sa nu!!! Termenul fiind scurt chiar nu stiu cum sa procedez.
#-o
Ma puteti ajuta?