avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate mmv_mmv

Activitate mmv_mmv

Răspuns la discuția Probleme Zapp
Cei de la zapp din orasul meu ne-au spus ca prescrierea s-a facut inca din 2008.
Ieri am depus cerere prin fax la zapp pt inchiderea abonamentului, am cerut o confirmare a inregistrarii cererii mele, dar nu am primit nici un raspuns.
Oare mai pot face ceva?
Discuție Probleme Zapp
Din decembrie 2006 sotul a facut un abonament la zapp. Vara asta ne-am interesat la serviciul clienti cum am putea sa inchidem acest abonament, intrucat nu il mai foloseam. Si cei de la serviciul clienti ne spun sa trimitem pe fax o cerere scrisa pana pe 15 noiembrie 2009. Vineri am fost la magazinul zapp din oras sa ne interesam poate mai e ceva de facut. Si ni s-a spus ca nu putem inchide abonamentul pana in noiembrie 2010 pt ca s-a facut prescriere. Si am cerut sa mi se arate o copie a actului semnat de titular pt aceasta prescriere. Stupoarea: prescrierea s-a facut telefonic. Se poate asa ceva?
Pt ca alti operatori de telefonie, dupa un acord verbal imi sugereaza sa merg la un reprezentant sa fac un act scris, sa existe un act justificativ al prelungirii serviciului.
Si sa ca scape de noi mandrele respective, ne-au sugerat sa vorbim cu cel care ne-a facut prescrierea. Si eu de unde sa stiu cine e? Nu s-au sinchisit sa ne ajute cu nimic.
Totusi dimineata am trimis pe fax o cerere de inchidere a abonamentului, am cerut confirmare de primire.
Ce pot face in confitiile data?
AVLIL a scris:

Domnule mmv_mmv,
Avand in vedere cele aratate mai sus, va rog sa-mi platiti imediat in cont datoria dv. de la Orange, in caz contrar va actionez in judecata. Sigur, nu aveti contract cu mine, dar aveti cu Orange. Si asta e de ajuns, pe langa sustinerea mea ca ajunge.
=D>

de ce in contul dvs?? dovezi imi puteti pune la dispozitie? exact asa cum ati aratat in mesajul anterior...astept
buna ziua. aceeasi problema cu cei de la eos ksi.
prin 2002 imi fac un abonamet la orange. sunt un client bun, platesc facturi pana cand cei de la orange decid de la ei putere, sa-mi puna niste convorbiri internationale. vad factura #-o X-( sun la ei si vorbesc cu o duduie ce ma plimba de la stanga la dreapta si inapoi. pe atunci, acum nu cred ca mai exista, pt a efectua un apel in strainatate, trebuia sa ai activat optiunea de apel international, ceea ce eu nu activasem al ei. si duduia ma lua cu serviciul rooming. ii explic ca sunt studenta, ca nu calatoresc niciunde in afara tarii sa am activat acest serviciu rooming. in fine, nu mi se da o explicatie concreta. de ce imi impuneti sa platesc ceva ce eu nu am consumat?? si nici macar nu activasem acea optiune de apel international ? #-o. cei de la orange nu au vrut sa-mi scoata acele costuri drept pt care refuz sa platesc factura. am primit o singura factura ca figurez cu debit de vreo 300 de lei. le spun ca pana nu imi scot plata pt serviciul international eu nu platesc. anii au trecut, facultatea s-a terminat si primesc prin 2008 vestitul cartonas:"Sunati de urgenta la nr de tel..." nu sunt pt ca daca ai nevoie de mine ma suni tu pe mine, nu eu pe tine B-). pe la mijlocul lui 2008 primesc acasa un plic ca am de plata 19XXron, din cate ~300 ron cat era factura mea, restu penalizari. vb cu cineva care are o ruda judecator si mi se spune sa nu raspund, ca sunt niste escroci cei de la eos ksi, ca daca debitul e mai mare de 3 ani s-a prescris. la inceputul lui 2009 primesc un alt plic, prin care mi se ofera sansa sa platesc in contul eos ksi, deci nu contul orange, doar cat era factura mea. pai de ce sa platesc in contul eos ksi si nu la orange? nu raspund in niciun fel.
ieri am primit un alt plic, scris mare sa vada si bunica a carei vedere este grav afectata: mesaj urgent, actionati acum!. deschid si acum hartie are antet "baroul bucuresti. cabinet de avocat evelina minulescu" prin care sunt instiintata ca figurez cu o datorie de 19XXlei catre eos ksi, consecinta a nerespectarii contractului de servicii incheiat cu orange romania. mi se spune ca pana la aceasta data eos ksi a luat toate masurile necesare in vederea solutionarii acestui litigiu in bune conditii, pe cale amiabila. si pt ca am raspuns negativ la solutiile propuse de ei, eos ksi a luat decizia de a apela la forta de constrangere a statului, spre a ma obliga sa achit suma datorata. executorii judecatoresti vor avea indatorirea sa isi exercite atributiile si sa efectueze orice act necesar pentru indeplinirea EXECUTARII SILITE in vederea recuperarii integrale a debitului meu fata de orange romania sa, in cazul obtinerii, in instanta, a unui titlu executoriu in acest sens. si daca nu achit in timp de 5 zile lucratoare de la data primirii acelei notificari in contul eos ksi, deci nu contul orange romania, cei de la eos ksi vor demara proceduri judecatoresti iminente impotriva mea in perioada imediat urmatoare.
ce se va intampla de acum in colo? ce este de facut in afara de a plati doar debitul meu catre orange?