avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate corina dobre

Activitate corina dobre

Va multumesc mult pentru raspuns. Nu am avut tranzactii de instrainare, singurul lucru pe care l-am facut, intr-adevar, a fost un imprumut pe care l-am luat in 2008, august, cu ipoteca. Dar se stie ca nicio banca nu-ti da banii la un imprumut ipotecar daca nu duci de la Directia de Taxe si Impozite certificatul acela fiscal in care scrie ca esti cu toate impozitele si taxele platite, drept urmare, atunci eram cu toate la zi. Intr-adevar, nu am platit impozitul pe casa si teren pe anul 2009, dar, in general, pot sa-l platesc pe tot parcursul anului, nu?Nu am inchiriat-o, nu am vandut-o, e doar garantie la un imprumut bancar la care nu sunt restanta cu nici macar o zi... Si, totusi, nu inteleg de ce trebuie sa duc iar actele pe care ei, oricum le au acolo. Le-am dus acolo obligatoriu in momentul in care am devenit proprietara, am depus copii dupa toate actele cerute, am primit rolul, in fine, totul era normal. Dar, oricum, va multumesc pentru raspuns inca o data. O seara placuta !
Am primit la cutia postala o scrisoare prin care eram informata ca sunt obiectul unei inspectii fiscale, drept urmare trebuie sa fiu acasa la o anumita ora , intr-o anumita zi si sa prezint unor inspectori de la Circa Financiara actele de dobandire a casei, chitantele prin care dovedesc ca am platit impozitul inca din 2004 pana in 2009. Care o fi motivul acestei inspectii fiscale ? sunt cu impozitul pe casa si teren platit la zi.Care este baza legala ? In ziua respectiva nu am putut fi acasa, am fost la serviciu, acum am primit o scrisoare prin care eram informata ca am savarsit o contraventie. Ce se intampla ? De ce suntem asa, din senin tinta acestor inspectii fiscale?