Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... care este motivul unei inspectii fiscale ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

care este motivul unei inspectii fiscale ?

Am primit la cutia postala o scrisoare prin care eram informata ca sunt obiectul unei inspectii fiscale, drept urmare trebuie sa fiu acasa la o anumita ora , intr-o anumita zi si sa prezint unor inspectori de la Circa Financiara actele de dobandire a casei, chitantele prin care dovedesc ca am platit impozitul inca din 2004 pana in 2009. Care o fi motivul acestei inspectii fiscale ? sunt cu impozitul pe casa si teren platit la zi.Care este baza legala ? In ziua respectiva nu am putut fi acasa, am fost la serviciu, acum am primit o scrisoare prin care eram informata ca am savarsit o contraventie. Ce se intampla ? De ce suntem asa, din senin tinta acestor inspectii fiscale?
Este posibil ca dvs sa fi efectuat mai multe tranzactii notariale de instrainare a unor proprietati in acea perioada motiv pentru care faceti obiectul unor cercetari privind declararea dvs ca persoana platitoare de TVA si automat privind obligatia de plata a acelor sume datorate catre stat conform Codului Fiscal!
Am spus este posibil. Nu am de unde sa stiu .B-)
Cauzele pot fi multiple. Cea mai simpla solutie de a afla este aceea de a va deplasa cu documentele solicitate de ei la Administratia Financiara!
Referitor la acea contraventie presupunerea mea este ca nu veti fi amendata .Puteti motiva ca nu v-ati aflat in localitate deci nu aveati cum sa fiti prezenta in 2 locuri in acelasi timp!B-)
SUCCES!
daca vinzi mai multe proprietati platesti TVA ca persona fizica? :stunned:
Asa spune codul fiscal!
Si deja se fac anchete de catre ANAF in randul marilor vanzatori! Sunt sigur ca , daca intre timp nu se modifica prevederile legale (fiindca din cauza asta au si fugit multi investitori straini...ma refer la plata TVA-ului) , se va trece si la controlarea celor care au vandut 2 , 3 sau mai multe proprietati!B-)
[ link extern ]
[ link extern ] /
:D
:"> nu eram in tema, deh, daca nu am avut ce vinde :D
dar ai putea , spre luminarea mea :">, sa-mi spui si mie ce reglementeaza exact codul fiscal?
chiar se poate aplica si cuiva care a vandut 2 imobile proprietate?
Si cum calculezi TVA daca cele 2 imobile sa zicem , au fost nu cumparate ci construite de tine?
Atunci cand vinzi o proprietate ti se ia 2% impozit,din valoarea proprietatii, iar de la doua proprietate ti se ia 3% din valoarea imobilului.In momentul intocmirii contractului de vanzare cumparare , notarul iti retine aceste sume , plata pentru impozite.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator