avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate deea09

Activitate deea09

O persoana a fost incadrata in grad de handicap grav cu asistent personal. S-a facut angajarea asistentului personal. Ulterior, persoana cu handicap s-a angajat la o anumita firma cu norma intreaga, fara a mentiona ca este persoana cu handicap. Intrebarea mea este: mai poate fi mentinut in functie asistentul personal? in 448/2006 nu se specifica nimic. Nu vreau sa fac discriminare a persoanei cu handicap, dar in cazul acesta asistentul personal nu isi justifica activitatea. Reevaluarea activitatii nu se poate realiza in timpul programului functionarului public, deoarece bolnavul este la munca. Va multumesc pentru ajutor! O primavara frumoasa!
Acestea sunt drepturile in general ale unei persoane cu handicap.
Ma interesa drepturile si facilitatile persoanei cu handicap care are calitatea de ANGAJAT.
Conform Legii nr. 448/2006 persoanele cu handicap grav si accentuat beneficiaza de scutire de impozit pe veniturile din salarii.
Dar ce alte drepturi mai are un angajat incadrat in grad de handicap in afara de aceasta scutire?
Va multumesc!
In 01.04.2007 am fost angajata ca inspector de specialitate debutant -psihopedagog- in cadrul Serviciului Public de Asistenta Sociala ( functie personal contractual in subordinea Consiliului Local). In 16.06.2008 am dat concurs pentru promovare si transformarea postului unic in treapta superioara adica III. In lipsa unui proiect de hotarare a Consiliului Local in care sa fie modificata organigrama institutiei nu s-a pus in aplicare promovarea. In 27.02.2009 am primit decizia privind promovarea pe postul de inspector de specialitate grad profesional III cu salariul de baza 922 lei.
In februarie 2009 Serviciul Public de Asistenta Sociala a fost transformat in Directie de Asistenta Sociala. In 31.03.2009 am primit decizia privind transferul din cadrul Serviciului in cadrul aparatului de specialitate al primarului.
In 01.04.2009 am primit dispozitia cu privire la numirea in functie publica de executie consilier, clasa I, gradul profesional debutant, treapta profesionala 1 cu salariul de baza 699.
In 14.07.2009 am facut cerere pentru a fi promovata pe un post corespunzator vechimei in specialitatea studiilor pentru care, astazi 10.09.2009, inca nu am primit nici un raspuns.
Intrebarea mea este- A fost corecta transformarea mea? Mi s-a spus ca eu nu aveam vechime in functie publica.. Dar nici o alta persoana din institutie nu aveau vechime in functie publica, dar nu au fost numiti debutanti.. Si stagiul meu de debutant va dura pana in aprilie 2010. Voi avea atunci 3 ani de debutant..
Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!