avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate ro.elena

Activitate ro.elena

Răspuns la discuția divort de un cetatean pakistanez
casatoria a fost oficializata in pakistan dar transcrisa si in romania.unde anume se poate apela si cat timp ar putea dura divortul?.mentionez faptul ca in urma interviului la Autoritatea pentru Straini.casatoria a fost declarata una de convenienta.in aces caz,autoritatile romane neacceptand casatoria,sora mea este sau nu in continuare casatorita? casatoria este sau nu legala? este sau nu necesar un divort? va multumesc foarte mult
buna,va scriu in numele surorii mele care dupa parerea mea a facut greseala vietii ei.stabilita in strainatate,mai precis spania,avand ca iubit un cetatean pakistanez,a fost convinsa nu stiu prin ce mijloace sau ce anume i-a fost promis in schimb,sa mearga in pakistan sa se casatoreasca cu fratele iubitului ei,pt ca acesta sa poata obtine viza de romania iar mai tarziu acte de rezidenta in spania.sora mea a venit in romania si-a obtinut toate documentele necesare in vederea incheierii casatoriei in pakistan a obtinut viza si a plecat in tara lui.ajunsa acolo casatoria a fost incheiata,binenteles doar formal,a mers la ambasada cu asa zisul sot care dupa cateva luni a obtinut viza.ajuns in romania nu a putut insa pacalii politia romania care a decis sa nu-i acorde dreptul de sedere in romania si nici drept de munca.dupa 5 luni de intrarzieri timp in care pakistanezul a locuit in locuinta parintilor,in cele din urma a fost expulzat,casatoria fiind considerata de convenienta asa si cum era de altfel.acum sora mea sa despartit de respectivul iubit dar nu vrea sa ii trimita actele de divort.mentionez ca respectivii de afla in pakistan iar sora mea in romania.casatoria avand loc in pakistan la sfarsitul anului 2006.iar documentele facute la ambasada romaniei in pakistan iar apoi trascrise in romania.va cer sfatul in legatura cu ce anume am putea face pentru a obtine divortul de aceasta persoana.avand in vedere ca el nu vrea acest lucru.va multumesc anticipat