avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate corina_alice

Activitate corina_alice

Consilierul de achizitii publice dintr-o primărie poate avea salariu mai mare decât un expert?
Daca dupa o perioada de suspendare de 3 ani, o firma nu se mai reactiveaza ce se intampla? Este lichidata automat? Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția concediu fara plata
Va multumesc pentru raspuns! Dar daca spune ca nu are bani sa ma plateasca, eu cum sa ripostez?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce se poate intampla daca refuz sa-mi iau concediu fara plata la cererea verbala a directorului general.
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Deci sa inteleg ca, daca a primit o instiintare ca incepand cu data de... este in concediu de odihna, nu ar trebui sa ii dea curs. Cum ar trebui sa procedeze? Sa anunte in scris ca nu doreste sa efectueze CO sau sa vina pur si simplu in continuare la serviciu?
Buna ziua,
O colega se afla in perioada de preaviz de 20 zile lucratoare inaintea desfacerii CIM ca urmare a unei concedieri individuale. Intrebarea este daca poate fi obligata ca in aceasta perioada sa efectueze zilele de concediu aferente perioadei lucrate din 2010. Ea ar dori ca aceste zile sa fie platite la lichidare.
Va multumesc!
Răspuns la discuția apeluri cu numar ascuns
In decursul acestui an am incercat de mai multe ori sa fac plangere la politie. Dar pur si simplu nu au vrut sa-mi primeasca sesizarea, spunand ca nu s-a comis nici o fapta, desi am incercat sa explic ca hartuirea la care sunt supusa in acest mod ma afecteaza! Am facut deja ce m-au sfatuit cei de la politie, sa schimb numarul de telefon, sa fie neinformabil, sa-l dau numai persoanelor de incredere, etc. Desi am schimbat nr. tel fix de 4 ori, dupa mici intervale de timp apelurile cu numar ascuns au reinceput. Poate imi puteti sugera o alta cale de actiune. Va multumesc!
De mai mult de un an de zile ma confrunt cu o problema care a ajuns sa ma streseze. Primesc apeluri repetate, zilnice, cu numar ascuns atat pe telefonul fix cat si pe telefonul mobil. Pot afla cumva cine ma suna? Exista un temei legal cu care pot convinge fie pe operatorul de telefonie fixa, fie pe cel de telefonie mobila, sa-mi spuna cine ma hartuieste? Va rog sa-mi raspundeti, este foarte important pentru mine, deoarece efectiv ma simt amenintata. Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: O societate comerciala care are in structura actionariatului 70% capital de stat (in coordonarea Ministerului Economiei) si 30% capital privat SIF Muntenia poate fi considerata autonoma?
Are 13 salariati, nu este bugetara.
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Cred ca am inteles ce trebuie facut. Voi incerca sa ma adresez la ITM sau la directia de munca (voi mai cerceta) pentru a obtine copii dupa vechile CCM-uri. Sunt in posesia unui singur CCM din anul 2000 in care nu este mentionat nimic despre sporul de vechime si am vazut ca este inregistrat la ITM sau directia de munca (voi verifica luni cand ajung la serviciu). Inca o data va multumesc!