avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_d_m

Activitate ionut_d_m

Cred ca am gasit...este vorba de comisie rogatorie, Art. 200 din legea 135/2010.
Buna ziua. Am primit o citatie prin care sunt chemat ca martor intr-un proces la o Curte de Apel situata la 220 km de localitatea mea (unde exista curte de apel). Exista posibilitatea sa sustin declaratiile la curtea de apel din localitatea mea de resedinta, fara sa fie nevoie sa-mi iau o zi de concediu si sa merg 450 km dus-intors? Multumesc mult.
Răspuns la discuția datorii de 3 ani. sa le platesc?
Buna ziua. Am si eu o intrebare: ce se intelege prin notificare sau solicitare "oficiala"? Pentru a proba una din parti acest lucru in instanta ar trebui sa existe o confirmare scrisa a primirii notificarii de catre destinatar...consider eu. Dupa mine, o hartie aruncata intr-o cutie postala nu poate fi o notificare oficiala pentru ca nu exista confirmarea faptului ca destinatarul a primit mesajul.
As dori sa stiu d.p.d.v. legal daca emiterea unei scrisori fara confirmare de primire poate intrerupe acea perioada de prescriptie de 3 ani... Sa va explic de ce: am primit astazi 16 sep 2009 o instiintare de la o firma de recuperare creante ca am de platit pana pe 17 sep 2009 suma de 43 ron factura restanta UPC, factura emisa (cand credeti?) in 01.12.2006. E posibil sa nu fi platit factura respectiva, desi am dubii din urmatoarele motive: 1. casiera lor de obicei incaseaza factura cea mai veche si te anunta ca ai restante; 2. din dec 2006 si pana in iulie 2009 (cand am renuntat la serviciile lor) nu mi-a spus nimeni pe nici o cale ca am restante; 3. in iulie cand am reziliat contractul am primit o notificare ca am restanta pe ultima luna (pe care am platit-o) iar dupa o saptamana am primit si factura la care se referea notificarea si pe care am achitat-o inca o data...i-am intrebat daca nu cumva am platit o factura de 2 ori, mi-au confirmat ca "da" si dupa vreo luna mi-au returnat suma achitata in plus...puteau sa faca atunci lejer regularizarea si plata facturii din dec 2006.
Lucrul care ma deranjeaza e ca s-a intamplat la 2 luni dupa ce am renuntat la serviciile lor si nu cred ca e o coincidenta...dar sa revenim la intrebarea mea: o notificare pusa in cutia postala, fara vreo semnatura de primire, se considera ca intrerupe acel termen de 3 ani de prescriptie?
Mi se pare un termen foarte lung pentru datorii curente de pana in 100 ron pentru utilitati, pentru ca nu stiu cati pastreaza chitantele de electrica sau gaze sau cablu 3 ani...Nu ar fi corect si de bun simt sa ma anunte intr-un timp mult mai scurt?
Scuze pentru post-ul destul de lung...astept raspunsurile voastre. Multumesc