avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declaratii martor in alta localitate/ Curte de Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Declaratii martor in alta localitate/ Curte de Apel

Buna ziua. Am primit o citatie prin care sunt chemat ca martor intr-un proces la o Curte de Apel situata la 220 km de localitatea mea (unde exista curte de apel). Exista posibilitatea sa sustin declaratiile la curtea de apel din localitatea mea de resedinta, fara sa fie nevoie sa-mi iau o zi de concediu si sa merg 450 km dus-intors? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:39, 23 Martie 2017
Cred ca am gasit...este vorba de comisie rogatorie, Art. 200 din legea 135/2010.
E posibil ca instanta sa emita mandat de aducere.
ADICA sa vina politia sa va ia de acasa.
Sa aveti bani de intors ca nu va duc inapoi acasa.

Nu cred ca se va face comisie rogatorie.

PS: Ar trebui data lege ca ca primiti gratuitate la drum daca vor sa va audieze ca martor.
Sa va trimita un fel de bilet de transport dus-intors.

Legea prevede ca aveti dreptul de primirea banilor de drum.
Dar...e doar lege...
Nu va ganditi ca va veti primi si banii...
Ultima modificare: Joi, 23 Martie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

citatie pentru prezentarea ca martor in instanta marcyz marcyz Buna ziua. In urma a unui accident rutier intre 2 masini soldat cu victima, eu sunt chemata ca martora in procesul de judecata, inculpatul fiind celalalt ... (vezi toată discuția)
Comisie rogatorie pentru martor marinica71 marinica71 am primit o citatie de la politia buzau sa ma prezint in calitate de martor privind savarsirea infractiunii de furt.eu locuiesc la iasi si nu am timpul necesar ... (vezi toată discuția)
Martor seda seda am si eu o intrebare. in situatia in care am fost citat ca martor la un proces penal, fara a mi se cere un consimtamant prealabil si trezindu-ma direct cu ... (vezi toată discuția)