Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comisie rogatorie pentru martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comisie rogatorie pentru martor

am primit o citatie de la politia buzau sa ma prezint in calitate de martor privind savarsirea infractiunii de furt.eu locuiesc la iasi si nu am timpul necesar pentru a merge pana la buzau.pot cere o comisie rogatorie pt a da declaratii la iasi pt a nu ma mai deplasa la buzau?cum pot face acest lucru?
nu dvs puteti cere ci organul care v-a citat, luati legatura cu ei si spuneti-le ....sa nu va treziti amendat ca nu v-ati prezentat....
Depuneti o cerere in scris prin care sa solicitati sa fiti audiat prin comisie rogatorie.
E si aiurea sa mergeti pe banii dvs. ca sa dati declaratie...
In calitate de martor aveti dreptul la restituirea cheltuielilor de transport, întreţinere, locuinţă şi a altor cheltuieli necesare, prilejuite de chemarea dvs.

Stiti cati martori raman cu buza umflata?
Banuiesc ca nu stiti in mod practic...

Teoria este teorie dar practica...omoara...
Nu ne omoara...ci omoara...
Trebuie sa solicite in primul rand.