Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comisie rogatorie pentru martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comisie rogatorie pentru martor

am primit o citatie de la politia buzau sa ma prezint in calitate de martor privind savarsirea infractiunii de furt.eu locuiesc la iasi si nu am timpul necesar pentru a merge pana la buzau.pot cere o comisie rogatorie pt a da declaratii la iasi pt a nu ma mai deplasa la buzau?cum pot face acest lucru?
Se fac comisii rogatorii
Aveți dreptul sa le cereți sa va ia cu mandat de aducere ca nu aveți bani sa va prezentați.
Sa va dovedească ei veniturile dacă ați avea bani și nu vreți sa ii aruncați pe ferestra...

Aveți și dreptul de a apela la avocat ca sa le explice cum este cu drepturile dar problema este ca gratuit nu ați găsi avocat.

O amenda ar constitui însă abuz.
E rau ca, dacă le ziceți de avocat vor înțelege ca aveți bani...
Dar...daca ați avea avocat acesta le-ar închide gura...zic eu...
Daca nu se prezinta si nu justifica, il sanctioneaza cu amenda judiciara imediat, ulterior poate depune cerere de anulare, dar nu cred ca asta este ideea, cred ca ar trebui sa ajunga la o intelegere cu organul de urmarire penala pentru a se prezenta.
Cu mandat de aducere il duc, nu il si aduc inapoi.
Eu cred ca e suficient sa depună cerere ca nu are bani de drum și nu cred ca vor face cercetări. ..
Ar trebui sa îl audieze ca sa cerceteze...

Si tocmai asta e problema lor...

Cu mandatul de aducere e adevărat ca îl iau și nu îl mai duc înapoi. ..
Mandatul de aducere îl folosesc de fel când iau oamenii și nu mai pleacă acasă prea curând. ..sau pleacă după câteva luni sau ani...

Oricum ca sa îl audieze Trebuie sa facă o comisie rogatorie...
E deranj și pentru ei cu mandatul de aducere dacă omul trebuie sa se întoarcă singur după aceea...