avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate nonamamaia

Activitate nonamamaia

Răspuns la discuția legea 247 privind retrocedarea
Anna63 a scris:

nonamamaia a scris:

.....Am si eu o problema am un teren cu suprafata de 5000 mp.A apartinut mamei mele (eu avand in acest moment 70 de ani), a fost trecut in anul 1930 in registrul agricol ca suprafata 4000 mp pt care am dat si cote la stat, iar acum eu nu pot sa il trec in titlu de propietate supafata de 5000 mp deoarece se depaseste suprafata trecuta in registru agricol (cei 1000 mp nu au fost trecuti in 1930 pt ca pe acele vremuri se inregistrau supafete mai reduse) .....


Sa inteleg ca deja pentru cei 4000 mp s-a emis titlul de proprietate?


......am primit numai promisiuni dupa care mi-a fost inapoiat titlu de proprietate al casei.....


Aveti deja un titlu emis ?In baza carei legi?Suprafata reconstituita este distincta fata de cea din actul din 1930?


Pe acel teren nu am act de proprietate asta incerc sa obtin, iar cel de care am spus e cel care il am pt casa si pt alte terenuri si in acel act vreau sa trec si acest teren de 5000 mp. Suprafata terenului este aceeasi din 1930 pana in 2009 de 5000 mp numai ca in 1930 au fost trecuti in registru agricol doar 4000 mp. (pt ca la tara asa se proceda pe vremea aceea asta stiu de la bunica mea)

:wassat:
Răspuns la discuția legea 247 privind retrocedarea
va multumesc si o sa vad ce pot sa fac!
Buna seara! Am si eu o problema am un teren cu suprafata de 5000 mp. A apartinut mamei mele (eu avand in acest moment 70 de ani), a fost trecut in anul 1930 in registrul agricol ca suprafata 4000 mp pt care am dat si cote la stat, iar acum eu nu pot sa il trec in titlu de propietate supafata de 5000 mp deoarece se depaseste suprafata trecuta in registru agricol (cei 1000 mp nu au fost trecuti in 1930 pt ca pe acele vremuri se inregistrau supafete mai reduse) .Am facut cerere la primarie inregistrata la nr 68 din data 06.09.2005 si am primit ca raspuns sa aduc o hotarare judecatoreasca in care sunt consemnati vecinii care au titlu de proprietate si sa aduc si martori. Am fost si in audienta la primarie si am primit numai promisiuni dupa care mi-a fost inapoiat titlu de proprietate al casei. Va rog sa ma sfatuiti daca pot folosi legea 247 privind retrocedarea, ce acte am nevoie, cati martori trebuie sa aduc, daca trebuie sa ma prezint la tribunal si daca am nevoie de avocat sa ma sustina in proces, cererea ce trebuie sa contina.Vreau sa imi trec toata suprafata de 5000 mp in titlu de proprietate. acest teren este extravilan si mentionez ca sunt unica mostenitoare. Astept un raspuns cat mai urgent si multumesc anticipat.