avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate ada.armina

Activitate ada.armina

"Procesul verbal de receptie" exista ,constructia este finalizata.Ce nu am primit de la primarie este darea in folosinta,care este alt act.Dar la intrebarea pe care am pus-o se pare ca nimeni nu raspunde,sau nu cunoaste oug 64/2010?Informatiile le am de la serviciul urbanism din primarie!
Buna ziua,va rog sa ma lamuriti:daca o cladire noua,finalizata, din terte motive nu a primit darea in folosinta de la primarie cu toate ca se plateste impozit pentru ea,cu ajutorul OUG 64/2010 poate fi inscrisa in cartea funciara?Daca se poate,in ce conditii?
Multumesc.
Buna seara,am si eu o problema.Detin 1/4 din proprietatea care a apartinut bunicilor din partea mamei(care a decedat de ceva ani).Celelalte 3/4 sunt detinute de fratii mamei,toti in viata.Va rog sa-mi spuneti care ar fi modalitatea legala prin care eu as putea sa-mi cedau(cesionez,vand,etc)partea mea de mostenire unei terte persoane.Este vreo problema daca as face acest lucru in favoarea unuia din verii mei,sau trebuie sa fie o persoana din afara familiei?Daca aceasta persoana nu se afla in Romania o poate reprezenta altcineva? si daca da, numai prin procura notariala?