avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1229 soluții astăzi
Forum Activitate IvascuMarian

Activitate IvascuMarian

Răspuns la discuția interdictie parasire scoala
Problema mea nu este magazinul, pot sa vin cu mancarea la pachet, probabil asta mi-ar spune si doamna directoare. In scoala suntem in jur de 1000 de elevi, treaba cu cumparatul ar fi mai greu aproape imposibil, dar cum spuneam nu asta e problema. Dar ce ma intriga foarte tare este ca ne tine cu forta la scoala, si in cazul unei situatii speciale nu putem parasi institutia. Pana ca si la un job, daca nu vrei sa vi nu vi si ai absenta nemotivata, nu te aduce cu forta. Am sa mai caut pana gasesc o lege care sa spuna clar ca un om nu poate fi tinut intr-un loc impotriva vointei sale. Tragand o concluzie scoala = puscarie cu program
Răspuns la discuția interdictie parasire scoala
Problema nu ar fi mancarea, dar datorita aceste reguli magazinul incaseaza un profit urias poate ca si doamna directoarea are partea dansei din acest profit, dar nu asta e problema. Tot cautand m-am pierdut in legi, tot ce ma intereseaza pe mine este daca scoala poate tine la ore un elev daca el nu doreste, asta nu ar incalca principiile democratiei?
Buna ziua, Ma numesc Ivascu Marian am 17 ani sunt elev la liceul cu program economic si deschid acest subiect pentru a va expune urmatoarea situatie. Liceul practica o regula, aceea ca orice elev venit la scoala nu mai are voie sa iasa din institutie nici macar in pauze pana la finalizarea orelor. Magazinul din incinta liceului practica preturi foarte ridicate la toate produsele, vanzand niste sandwish-uri ordinare si extrem de scumpe, peste starda la un pret mult mai mic iti poti lua o shaworma. Altfel punad problema in cazul unei situatii speciale cand ai nevoie sa pleci? chiar daca vrei sa pleci cu absenta (nu ma intelegeti gresit, nu sunt din tabara celor care chiulesc). Acum intrebarea care doresc sa o adresez, legal au voie sa interzica iesirea pe poarta scolii?