avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate haicunoi

Activitate haicunoi

Răspuns la discuția Act aditional training
Multumesc Mashasv & Angif.
Ideea este ca acest curs are 8 module ( 8 examene care se sustin treptat ).
Actul aditional a fost semnat pentru toate modulele la un loc, iar in final la obligativitatea platii este mentionat:
- angajatul este obligat sa achite o suma proportionala cu lunile ramase pana la 18 luni de la data terminarii cursului. ( terminarea cursului insemnand intr-un paragraf anterior - obtinerea unei diplome ). Problema este ca acest curs se poate sustine de 2 ori pe an. Eu l-am picat prima data, iar dupa 6 luni l-am terminat. Mi se pare absurd ca aceasta perioada sa fie practic 24 de luni, nu 18. Aceste examene nu sunt deloc usoare si nu vreau sa ma gandesc ce inseamna pentru cei ce au picat unul dintre ele de 2-3 ori.

Mi se pare normal ca perioada stabilita de 18 luni sa inceapa din momentul achitarii taxei de examen de catre angajator, nu atunci cand angajatul a si promovat examenul respectiv.

Firma are peste 100 de angajati. Lucrez de 1 an la firma iar acesta este primul curs de formare profesionala.

Diploma finala ( dupa parcurgerea celor 8 module ) se obtine aproximativ in 3-4 ani, neexistand nici o diploma intermediara pentru fiecare modul in parte.

Stiu ca actul aditional nu prea este in favoarea mea, doar ca nu sunt de acord cu suma pe care "trebuie" s-o inapoiez. Formularea mi se pare tricky, ( "angajatul este obligat prin participarea la aceste cursuri sa lucreze la angajator timp de 18 luni de la terminarea cursului"), dar fiind tricky totusi cred ca poate fi folosita si impotriva lor in eventualitatea unui proces.

In cazul unui proces:
Pot sa ceara o suma mai mare/mult mai mare decat suma pe care trebuie s-o platesc in acest moment?
Răspuns la discuția Act aditional training
Multumesc f. mult pentru raspuns.
Astfel de acte aditionale trebuie inregistrate la ITM pentru a intra in vigoare sau este suficienta semnatura mea? Ei pot sa il inregistreze retroactiv - adica in urmatoarele 2 saptamani de preaviz? Pot sa ceara o suma mai mare/mult mai mare decat suma care ar fi in acest moment?
Buna ziua,
Am semnat un act aditional pentru un curs format din mai multe module.
Eu am dat un modul in decembrie, dar l-am promovat mai tarziu, in iunie. In actul aditional este stipulat faptul ca suma incepe sa scada proportional dupa terminarea cursului ( adica obtinerea diplomei ). Problema este ca nu as vrea sa platesc 60 de milioane, avand in vedere ca am stat 8 luni din 18 ci in cel mai bun caz, proportional pentru cele 10 luni ramase.
As vrea sa stiu ce efect poate avea neachitarea acestei sume:
- oprirea cartii de munca
- faptul ca nu-mi vor da fisa de lichidare
Fisa de lichidare la ce imi este necesara? Nu ma pot angaja fara sa am fisa de lichidare de la actualul loc de munca?

Ce se intampla practic daca nu voi achita aceasta suma ?
Multumesc
Multumesc Tudor.
A auzit cineva de "sporul permanent pentru lucru peste program -25%" sau ceva similar?
Buna ziua,
Prietena mea trebuie sa se angajeze la o firma, insa nu stie exact cum se va proceda. Ea a cerut salariul 3000 ron. De la HR i s-a spus ca au o grila de salarizare si nu pot sa-i dea salariul de baza mai mare decat 2400 ( Brut ) pentru ca nu s-ar incadra in grila lor de salarizare.
In schimb au zis ca vor apela la niste artificii pentru a ajunge la salariul cerut :
- bonus lunar permanent 300 ron ( brut )
- un alt spor de 25 % din salariul de baza pentru lucrul peste program

Iar cu ajutorul beneficiilor din contractul colectiv de munca va ajunge la suma ceruta. In contractul colectiv de munca sunt sporuri de vechime, de loialitate, bonuri etc.

M-am lamurit asupra contractului individual de munca: tot ce este stipulat ca bonus sau orice alt spor permanent are aceleasi reglementari ca salariul propriu zis ( de baza). Maine ea trebuie sa se duca sa semneze contractul.
Trebuie sa semneze si contractul colectiv de munca? Cum se procedeaza in general. Este stipulat in CIM un cod al contractului colectiv?

Daca nu semneaza contractul colectiv de munca, cum poate fi sigura ca primeste acele sporuri prezentate in oferta de angajare semnata de ea si de angajator?

Mersi.