avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate allina81

Activitate allina81

Răspuns la discuția Actiune de divort cu un minor
Mama mea de fapt nu vrea sa divortez,poate ii e mila de el ca nu are unde sa se duca desi nu are nici o scuza comportamentul ei fata de mine,copilul ei si mereu l-a manipulat cum a vrut ea si cand a vrut...a fost un ginere foarte ascultator fata de soacra.Desi a fost martora la cateva scandaluri unul facut chiar duminica dintre mine si sotul + cuvinte foarte urate,si desi a auzit ca ginerele ei n-a contribuit deloc la cresterea si educarea acestui copil de aprox.5 luni incoace nu a scos nici un cuvant, deci chiar nu stiu de ce ii ia apararea intr-atat si pe neadevar de fapt.
Răspuns la discuția Actiune de divort cu un minor
Plangere penala am facut pentru unele bunuri distruse de el in casa,caci pentru acele agresiuni nu pot dovedi deoarece nu-mi lasa nici cel mai mic semn cu care pot merge la IML.
In ceea ce o priveste pe mama mea am incercat in randuri repetate sa stau de vorba cu ea dar au fost toate in zadar
Buna ziua tuturor.Va deranjez si eu cu un subiect ,si anume :divort in care e implicat si un copil de 4 anisori.Incerc sa explic cat mai pe scurt situatia.
Sunt casatorita de 6 ani si din aceasta casnicie a rezultat un copil in varsta de 4 ani.Actiunea de divort am intentat-o eu prin care am cerut si custodia copilului,iar sotul meu nu e de acord deloc cu aceasta decizie a mea, ba mai mult aduce tot felul de acuzatii in instanta pe care nu are cum sa le dovedeasca pentru ca sunt pur gratuite si nefondate,ba mai mult nu scapa nici o ocazie sa ma agreseze fizic si verbal.Mentionez ca am avut deja 2 termene la care nu s-a prezentat,si la al treilea se vor audia martorii.Mai mentionez ca locuim in casa parintilor mei,el neavand unde sa locuiasca altundeva decat in chirie.Am facut si o plangere penala pentru distugere la adresa lui.De 5 luni incoace el nu contribuie cu absolut nimic la cresterea si educarea copilului iar mama mea e de partea lui si ii va fi si martora la proces desi el o minte si de abia de cateva zile a aflat ca el nu se ocupa deloc de minora,si astfel indraznesc sa ma adresez D-voastra cu cateva intrebari si anume:
- este posibil in aceste conditii sa pierd copilul?( e tot ce vreau din aceasta casnicie)
-in cat timp se solutioneaza astfel de divorturi?
-dupa incheierea divortului poate fi evacuat din casa doar cu acordul parintilor mei?
Multumesc anticipat,